Projekty unijne

projekty-unijne-baner-min

Rok szkolny 2024/2025

Gotowi na sukces – wzrost kompetencji zawodowych w ramach mobilności międzynarodowej

Informujemy, że nasz wniosek pt. „Gotowi na sukces – wzrost kompetencji zawodowych w ramach mobilności międzynarodowej” został zatwierdzony do realizacji i otrzymał dofinansowanie z projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”
w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Przedsięwzięcie będzie realizowane na zasadach programu Erasmus+.

Więcej informacji na temat Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego znajduje się na stronie https://www.frse.org.pl/fers


Czas trwania projektu: 01.11.2024r. – 30.04.2026 r.

Numer przedsięwzięcia: 2024-1-PL01-KA122-VET-000230188

Kwota dofinansowania: 311 946,09 PLN, która obejmuje dofinansowanie w proporcji  82,52% środków budżetu europejskiego i 17,48% środków  budżetu krajowego.

Beneficjent: Zespół Szkół Gastronomiczno-Spożywczych im. Wisławy Szymborskiej w Olsztynie

Organ prowadzący: Gmina Olsztyn

Partnerzy: EuroMindProjects S. L.

Cel główny projektu: podniesienie kompetencji zawodowych i kluczowych uczniów przez udział w programie mobilności ponadnarodowej, realizowanej na zasadach programu Erasmus+.

Oczekiwane rezultaty udziału młodzieży w projekcie to m.in.

  • zwiększenie pewności siebie uczestników, a w rezultacie swobodne poruszanie się na rynku pracy, zwiększenie szans na zatrudnienie i lepszej perspektywy kariery;
  • wzmocnienie zmysłu inicjatywy i przedsiębiorczości;
  • większe usamodzielnienie się i poczucie własnej wartości;
  • poprawa znajomości języków obcych zwłaszcza w zakresie użycia języka obcego zawodowego;
  • zwiększenie świadomości międzykulturowej;
  • aktywne uczestnictwo w życiu społecznym;
  • nawiązanie pozytywnych interakcji z ludźmi z różnych środowisk;
  • zwiększenie wiedzy na temat projektów europejskich i wartości UE;
  • zwiększenie motywacji do dalszego uczestnictwa w kształceniu, mobilności w podejmowaniu pracy.

W ramach projektu 28 uczniów naszej szkoły (2 grupy po 14 osób) będzie miało możliwość odbycia stażu poza granicami kraju, w gorącej Hiszpanii – a dokładnie w Maladze oraz w Sewilli .

Rekrutacja uczestników mobilności odbędzie się wśród uczniów obecnych klas 2 i 3 według regulaminu rekrutacji, który jest w trakcie opracowania, w późniejszym czasie zostanie on upubliczniony na stronach szkoły.

W każdej z dwóch grup znajdzie się:

  • 10 uczniów z zawodu technik żywienia i usług gastronomicznych (rekrutowani z obecnych klas 2 i 3);
  • 2 uczniów z zawodu technik technologii żywności (rekrutowani z obecnych klas 2 i 3);
  • 2 uczniów z zawodu technik usług kelnerskich (rekrutowani z obecnej klasy 2).

Terminy mobilności:

  • 24.05.2025 r.- 07.06.2025 r. (Malaga) – 1 grupa
  • 04.10.2025 r. -18.10.2025 r. (Sewilla) – 2 grupa

Z każdą grupą zostanie oddelegowanych dwóch nauczycieli- opiekunów młodzieży.

Wszystkie dwutygodniowe staże odbywać się będą w popularnych w Sewilli i Maladze restauracjach, barach tapas i kawiarniach, serwujących dania kuchni śródziemnomorskiej, regionalne dania kuchni andaluzyjskiej, organizujące przyjęcia rodzinne i eventy firmowe. Dodatkowo, podczas każdej mobilności uczestnicy projektu będą brali udział w programie kulturowym, obejmującym kurs języka hiszpańskiego i wycieczki.

Za organizację staży odpowiada firma EuroMind https://euromind.es/, która zapewni nam także zakwaterowanie oraz wyżywienie.

Każdą mobilność poprzedzi cykl zajęć przygotowujących do wyjazdu:

  • zajęcia z języka angielskiego zawodowego,
  • przygotowanie kulturowe,
  • przygotowanie pedagogiczne m.in zachowanie podczas mobilności, zasady współpracy
    w grupie, uwrażliwienie na potrzeby innych, radzenie sobie z rozłąką i stresem, integracja rówieśnicza,
  • doradztwo zawodowe: planowanie decyzji edukacyjno-zawodowych,
  • spotkania organizacyjne.

Rok szkolny 2023/2024

 

Zawodowa siódemka – Poprawa warunków kształcenia zawodowego poprzez doposażenie szkół zawodowych na terenie Gminy Olsztyn
Program Operacyjny: Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020
Oś Priorytetowa 9: Dostęp do wysokiej jakości usług publicznych
Działanie 9.3.: Infrastruktura edukacyjna
Poddziałanie 9.3.1. Infrastruktura kształcenia zawodowego
Wartość projektu: 1 501285,00 zł
Dofinansowanie: 1 234310,27 (82,99%)

Podmiot realizujący projekt: Centrum Informatycznych Usług Wspólnych Olsztyna (CIUWO)

Projekt realizowany przez Gminę Olsztyn dotyczy zakupu wyposażenia i materiałów dydaktycznych na potrzeby 7 olsztyńskich szkół zawodowych, co umożliwi prowadzenie zajęć na poziomie odpowiadającym współczesnym standardom, odzwierciedlającym naturalne warunki pracy. Pozwala jednocześnie na nabywanie umiejętności zawodowych w określonych branżach oraz umiejętności przekrojowych, w szczególności cyfrowych, w zakresie myślenia krytycznego i kompleksowego rozwiązywania problemów, w zakresie pracy zespołowej czy zdolności adaptacji do nowych warunków. Realizacja projektu przez CIUWO wpisuje się w założenia świadczenia usług i wdrażania standardów z zakresu informatyki. Inwestycja pozwoli na wyposażenie 8 pracowni w 7 placówkach: które brały udział w projekcie:

  1. Zespół Szkół Ekonomicznych Im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie (ZSE) – doposażenie/modernizacja pracowni kursów umiejętności zawodowych.
  2. Zespół Szkół Mechaniczno-Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki w Olsztynie (ZSM-E) – utworzenie pracowni projektowania i programowania produkcji maszyn.
  3. Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie (ZSEiT) – utworzenie pracowni technik informatycznych w zawodzie.
  4. Zespół Szkół Samochodowych im. por. Adolfa Marii Bocheńskiego w Olsztynie (ZSS) – doposażenie/modernizacja pracowni projektowania i technologii w transporcie zintegrowanym z inteligentnymi specjalizacjami regionu.
  5. Zespół Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie (ZSGS) – utworzenie pracowni dietetyki w 2 lokalizacjach.
  6. Zespół Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących im. Jędrzeja Śniadeckiego w Olsztynie (ZSCHiO) – doposażenie/modernizacja pracowni laboratoryjnych.
  7. Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych im. Polaków spod Znaku Rodła w Olsztynie (ZSEH) – doposażenie/modernizacja pracowni grafiki i poligrafii cyfrowej.

Celem przedsięwzięcia jest podniesienie jakości bazy dydaktycznej szkolnictwa zawodowego na terenie Gminy Olsztyn, w tym:

  • podniesienie jakości i poziomu kształcenia;
  • dostosowanie infrastruktury edukacyjnej szkół do potrzeb realizacji podstawy programowej kształcenia w zawodzie;
  • dopasowanie bazy dydaktycznej szkolnictwa zawodowego, by odzwierciedlała naturalne warunki pracy oraz umożliwiała przeprowadzanie egzaminów zawodowych w związku z malejącą liczbą ośrodków egzaminacyjnych;
  • wyrównanie dostępu do odpowiedniej jakości infrastruktury edukacyjnej, doinwestowanie infrastruktury edukacyjnej, placówek świadczących usługi dla młodzieży z terenów defaworyzowanych;
  • rozwój kompetencji, umiejętności i kwalifikacji uczniów szkół zawodowych zgodnych z oczekiwaniami rynku pracy zgodnie ze współczesnymi standardami technologicznymi;
  • dostosowanie oferty kształcenia do potrzeb gospodarczych regionu, niezbędne doposażenie bazy dydaktycznej przyczyniającej się do podnoszenia kwalifikacji w kierunkach powiązanych z inteligentnymi specjalizacjami województwa;
  • przeciwdziałanie przedwczesnemu kończeniu edukacji;
  • poprawa jakości edukacji młodzieży ze szczególnymi potrzebami będąca szansą na odnalezienie się na rynku pracy i samodzielność;
  • zwiększenie stopnia zaangażowania ze strony pracodawców oraz uczelni wyższych w procesie kształcenia zawodowego;
  • wzrost poziomu wykorzystania narzędzi cyfrowych w kształceniu i szkoleniu zawodowym wspomagającym rozwój kompetencji cyfrowych.

W realizację całego projektu zaangażowane zostało Centrum Informatycznych Usług Wspólnych Olsztyna, które zakupiło odpowiednie wyposażenie dla 7 szkół zawodowych. Na kolejnych etapach CIUWO odpowiadało za konfigurację oraz instalację wyposażenia w placówkach oraz rozliczenie projektu.

 

Rok szkolny 2019/2020

Podsumowanie Projektu ,,PRZEPIS NA JUTRO’’

 

 

W okresie od 1 lutego 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. w szkole realizowany był projekt ,,Przepis na jutro’’ współfinansowany ze środków EFS w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, poddziałanie: 2.4.1 Rozwój kształcenia i szkolenia zawodowego. Projekt realizowała Grupa Doradcza Primus s.c.

Celem projektu było zwiększenie możliwości zatrudnienia uczniów oraz podniesienie kompetencji nauczycieli, poprzez udział w szkoleniach zawodowych, szkoleniach z kompetencji miękkich oraz stażach zawodowych.

UCZNIOWIE

W drodze rekrutacji do projektu zakwalifikowano 26 uczniów (5 mężczyzn i 21 kobiet) Technikum nr 5 w Olsztynie kształcących się w zwodach technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik usług kelnerskich. Każdy uczeń miał przeprowadzoną diagnozę
z doradcą zawodowym na podstawie której przydzielano uczniowi odpowiednie szkolenia, kursy oraz staże zawodowe. Projekt dla uczniów składał się z trzech etapów:

I etapszkolenia z kompetencji miękkich, niezbędne do umiejętnego poruszania się na rynku pracy o tematyce: przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, zarządzanie stresem, komunikacja i wystąpienia publiczne oraz praca w grupie.

II etapkursy zawodowe doskonalące wiedzę i umiejętności zawodowe:

  • Barmański z elementami obsługi klienta – 18 uczniów,
  • Somelierski z elementami obsługi klienta – 8 uczniów,
  • Baristy z elementami obsługi klienta – 18 uczniów,
  • Menadżer restauracji – 10 uczniów,
  • Kurs kuchni wegańskiej – 8 uczniów,
  • Technika gotowania metodą sous-vide w nowoczesnej kuchni polskiej – 8 uczniów,
  • Drób z ekologicznej hodowli w nowoczesnym wydaniu kuchni polskiej – 8 uczniów,
  • Kurs carvingu – 8 uczniów,

III etapstaże zawodowe u pracodawcy. Każdy uczeń w okresie wakacyjnym odbył płatny
150 godzinny staż zawodowy u pracodawcy na stanowisku kucharz oraz kelner. Staże odbywały się w poniższych miejscach:

  • Hotel Anders Stare Jabłonki – 5 uczniów,
  • Hotel Krasicki Lidzbark Warmiński – 4 uczniów,
  • Warmiński Hotel & Conference Olsztyn – 4 uczniów,
  • Hotel Zamek Ryn w Rynie – 2 uczniów,
  • Restauracja Cudne manowce w Olsztynie – 4 uczniów,
  • Catering dietetyczny Fit King w Olsztynie – 2 uczniów,
  • Osada Dębowo w Kiersztanowie – 1 uczeń
  • Jadłodajnia pod sosnami w Cierzpiętach – 1 uczeń.

Uczniowie w ramach odbytych kursów i staży otrzymali zaświadczenia potwierdzające udział w ww. kursach oraz specjalistyczne książki, zestawy barmańskie, niezbędnik sommeliera, zestawy noży, pendrive z materiałami szkoleniowymi oraz odzież roboczą w postaci bluz, spodni oraz nakryć głowy.

NAUCZYCIELE

W drodze rekrutacji do projektu zakwalifikowano 19 nauczycieli zawodu (18 kobiet
i 1 mężczyznę). Projekt składał się z dwóch etapów:

I etapszkolenie z kompetencji miękkich niezbędne przy pracy z uczniami o tematyce: Praca
z uczniem z obniżoną samooceną i depresją oraz Trening kreatywności z zakresu kreatywnego
i twórczego myślenia

II etapkursy zawodowe doskonalące wiedzę i umiejętności zawodowe:

  • Kuchnia w myśl idei: Zero waste i less waste, od korzenia, aż po nać – dania kuchni wegetariańskiej – 8 nauczycieli,
  • Kurs sporządzania potraw z wykorzystaniem technik sous-vide – 8 nauczycieli,
  • Kurs planowania alternatywnych sposobów żywienia – 8 nauczycieli,
  • Kurs sommelierski – 8 nauczycieli.
  • Szkolenie z wykorzystania w nauczaniu e-podręczników i e-zasobów dydaktycznych stworzonych dzięki EFS – 19 nauczycieli.

Nauczyciele po zakończeniu kursów otrzymali zaświadczenia potwierdzające udział
w ww. kursach

 Podsumowanie Projektu ,,NOŻEM I WIDELCEM’’

W okresie od 1 września 2019 r. do 30 grudnia 2020 r. w szkole realizowany był projekt ,,Nożem i widelcem’’ współfinansowany ze środków EFS w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, poddziałanie: 2.4.1  Rozwój kształcenia i szkolenia zawodowego. Projekt realizowała Grupa Doradcza Primus s.c.

Celem projektu było zwiększenie możliwości zatrudnienia uczniów oraz podniesienie kompetencji nauczycieli, poprzez udział w szkoleniach zawodowych, szkoleniach z kompetencji miękkich oraz stażach zawodowych.

UCZNIOWIE

W drodze rekrutacji do projektu zakwalifikowano 34 uczniów (12 mężczyzn i 22 kobiety) Technikum nr 5 w Olsztynie oraz Branżowej Szkoły I stopnia nr 5 w Olsztynie kształcących się w zwodach kelner, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz cukiernik. Każdy uczeń miał przeprowadzoną diagnozę z doradcą zawodowym na podstawie której przydzielano uczniowi odpowiednie szkolenia i kursy. Projekt dla uczniów składał się z trzech etapów:

I etapszkolenia z kompetencji miękkich, niezbędne do umiejętnego poruszania się na rynku pracy o tematyce: trening asertywności, zarządzanie stresem, autoprezentacja i wystąpienia publiczne oraz przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej.

II etapkursy zawodowe doskonalące wiedzę i umiejętności zawodowe:

  • Barmański z elementami obsługi klienta – 18 uczniów,
  • Somelierski z elementami obsługi klienta – 8 uczniów,
  • Baristy z elementami obsługi klienta – 18 uczniów,
  • Nowe trendy i techniki w sporządzaniu potraw kuchni polskiej – regionalnej – 8 ucz.,
  • Menadżer restauracji – 10 uczniów,
  • Kurs kreowania deserów lodowych – 16 uczniów,
  • Kurs kuchni wegańskiej – 8 uczniów,
  • Kurs carvingu – 5 uczniów,
  • Kurs produkcji lodów – uczniów.

III etapstaże zawodowe u pracodawcy. Każdy uczeń w okresie wakacyjnym odbył płatny
150 godzinny staż zawodowy u pracodawcy na stanowisku kucharz, klener lub cukiernik w zależności od zawodu, w jakim się kształci. Staże odbywały się
w poniższych miejscach:

  • Warmiński Hotel & Conference Olsztyn – 6 uczniów,
  • Hotel Anders Stare Jabłonki – 2 uczniów,
  • Przystań Hotel & Spa Olsztyn – 2 uczniów,
  • Restauracja Cudne manowce w Olsztynie  – 2 uczniów,
  • Resaturacja Lipka w Olsztynie – 4 uczniów,
  • Catering dietetyczny Fit King  w Olsztynie – 7 uczniów,
  • Cukiernia-kawiarnia Złoty Klucz w Olsztynie – 6 uczniów,
  • Lodziarnia Kroczek w Olsztynie – 4 uczniów.

Uczniowie w ramach odbytych kursów i staży otrzymali zaświadczenia potwierdzające udział w ww. kursach oraz specjalistyczne książki, zestawy barmańskie, niezbędnik sommeliera, zestawy noży, pendrive z materiałami szkoleniowymi oraz odzież roboczą w postaci bluz, spodni oraz nakryć głowy.

NAUCZYCIELE

W drodze rekrutacji do projektu zakwalifikowano 19 nauczycieli zawodu (18 kobiet
i 1 mężczyznę). Projekt składał się z dwóch etapów:

 

I etapszkolenie z kompetencji miękkich niezbędne przy pracy z uczniami o tematyce:

Motywacja, wytrwałość a dojrzewanie.

 

II etapkursy zawodowe doskonalące wiedzę i umiejętności zawodowe:

  • Nowoczesna organizacja i zarządzanie w gastronomii– 10 nauczycieli,
  • Kreowanie mini deserów bankietowych – 8 nauczycieli,
  • Nowe trendy i klasyka kuchni polskiej – regionalnej – 8 nauczycieli,
  • Kuchnia dietetyczna wyłączenia pokarmowe – 8 nauczycieli,
  • Klasyki kuchni europejskiej – 8 nauczycieli,

Nauczyciele po zakończeniu kursów otrzymali zaświadczenia potwierdzające udział w ww. kursach oraz specjalistyczny zestaw noży.

 

Podsumowanie Projektu ,,KREATYWNE DESERY LODOWE”

W szkole w okresie od 1.09.2019 r.  do  30.06.2020 r. realizowany był projekt ,,Kreatywne desery lodowe’’, współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 Działanie 2.4 Rozwój kształcenia i szkolenia zawodowego, poddziałanie 2.4.1 Rozwój kształcenia i szkolenia zawodowego – projekty konkursowe. Beneficjentem projektu była Gmina Olsztyn a podmiotem realizującym Zespół Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie.

Celem projektu było zwiększenie możliwości zatrudnienia uczniów Branżowej Szkoły I stopnia nr 5 w Olsztynie w Zespole Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie poprzez, poprawę jakości kształcenia zawodowego, w tym dostosowanie wyposażenia pracowni kształcenia zawodowego do wymogów pracodawców, dopasowanie metod i treści kształcenia na kierunku Cukiernik do zapotrzebowania rynku pracy oraz wsparcie 4 nauczycieli (3K i 1M) w zakresie aktualizacji wiedzy i umiejętności zawodowych.

Projekt obejmował:

  • doposażenie pracowni,
  • modernizację metod i treści kształcenia na kierunku Cukiernik do zapotrzebowania rynku pracy,
  • kursy dla nauczycieli.

W ramach projektu został zakupiony poniższy sprzęt:

  • frezer do lodów naturalnych,
  • maszyna do lodów włoskich,
  • piec cukierniczo – piekarniczy,
  • kompatybilna komora wzrostowa,
  • okap przyścienny skośny,
  • sokowirówka,
  • blender do przygotowywania mieszanek lodowych, homogenizacji i rozdrabniania owoców,
  • schładzarko-zamrażarka szokowa,
  • temperówka do czekolady,
  • minitemperówka do czekolady,
  • kuwety i formy silikonowe do lodów i deserów lodowych.

Odbyły się również szkolenia dla nauczycieli z kompetencji miękkich niezbędne przy pracy z uczniami o tematyce:

  • Motywacja, wytrwałość a dojrzewanie. Czy uczniowie mogą wytrwale dążyć do celu?
  • Gdzie jest mój talent i dlaczego z niego nie korzystam? – o sztuce wynajdywania naszych predyspozycji i mocnych stron.

W budynku pracowni technologicznych przy ul. Wyszyńskiego 16, odbyły się kursy na nowo zakupionym sprzęcie, które obejmowały następująca tematykę:

  • Kurs produkcji lodów rzemieślniczych,
  • Kurs kreowania deserów lodowych.

W ramach realizowanego projektu grupa nauczycieli zmodernizowała modułowy program nauczania dla zawodu Cukiernik. Zmiana dotyczyła wprowadzania nowych metod i treści kształcenia dostosowanych do potrzeb rynku pracy w zakresie produkcji lodów metodą rzemieślniczą oraz tworzenia deserów lodowych. Zmiany dotyczyły modułu M3 – Wytwarzanie gotowych wyrobów cukierniczych.

Realizacja projektu zakończyła się pozytywnie. Nauczyciele po zakończeniu szkoleń i kursów otrzymali zaświadczenia potwierdzające ich udział.

Projekty Unijne

Gotowi na sukces - wzrost kompetencji zawodowych w ramach mobilności międzynarodowej

Gotowi na sukces

Eko Smaki

Eko Smaki

Pilotażowe wdrożenie modelu SCWEW

Pilotażowe wdrożenie modelu SCWEW

„Profilaktyka na miarę”

Szkoła Promująca Zdrowie

Szkoła Promująca Zdrowie

Poznaj Gastronomik



Skip to content