XLV Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

Dodano: 11-04-2022

W piątek 8 kwietnia 2022 roku w siedzibie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego obyły się XLV Okręgowe Eliminacje Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Olimpiada jest objęta patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Uczestnikami byli zwycięzcy etapu szkolnego: Julia Skalska, Wioletta Fabczak i Aleksander Czajkowski z klasy 3 Tbż oraz Cezary Żuk z klasy 3 Tbp. Konkurs polegał na rozwiązaniu przekrojowego testu z wiedzy w części pisemnej oraz wykonaniu trzech zadań w części praktycznej. Julia i Czarek uczestniczyli w zmaganiach w zakresie gastronomii, a Wiola i Olek w zakresie technologii żywności.

Test składał się z 60-ciu pytań obejmujących bardzo szeroki zakres materiału teoretycznego, wśród zadań praktycznych do wykonania uczniowie mieli m. in..: sporządzanie naleśników, formowanie wg czterech sposobów, omówienie zmian fizyko-chemicznych zachodzących podczas produkcji naleśników, technik obróbki oraz charakterystykę wyposażenia, ocenę towaroznawczą różnych tłuszczów spożywczych, omówienie ich wartości odżywczej i zastosowania w żywieniu i gastronomii, ocenę towaroznawczą ryb i owoców morza, w tym ocenę świeżości ryb, ocenę towaroznawczą oraz omówienie zastosowania i wartości odżywczej różnych grup warzyw. Z obu części można było zdobyć maksymalnie 120 punktów.

Konkurencja podczas OWiUR była bardzo duża, brało w niej udział łącznie 41 szkół z terenu województwa warmińsko-mazurskiego, pomorskiego oraz mazowieckiego. W bloku gastronomia uczestniczyło 26 uczniów, a w bloku technologia żywności 20. Wyniki olimpiady będą znane 12 kwietnia 2022 r. Laureaci eliminacji okręgowych zostaną zwolnieni z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, natomiast laureaci i finaliści eliminacji okręgowych zdobędą indeks wyższej uczelni na kierunkach pokrewnych z blokami, w których brali udział. Olimpiada ma również najwyższy szczebel – międzynarodowy, warunkiem uczestnictwa laureatów etapu centralnego w konkursie międzynarodowym jest dobra znajomość języka obcego w jakim jest prowadzony.

Wrażenia naszych uczniów po piątkowych zmaganiach były pozytywne i uznali je za bardzo ciekawe doświadczenie. Z niecierpliwością oczekujemy wyników i trzymamy za nich kciuki!

Projekty Unijne

Pilotażowe wdrożenie modelu SCWEW

Pilotażowe wdrożenie modelu SCWEW

„Profilaktyka na miarę”

Szkoła Promująca Zdrowie

Szkoła Promująca Zdrowie

Poznaj Gastronomik



Skip to content