Sprawozdanie z pracy Zespołu ds. Edukacji Włączającej i Współpracy z SCWEW
I okres rok szkolny 2022/2023

Działania Zespołu ds. Edukacji Włączającej i Współpracy z SCWEW w pierwszym półroczu obejmowały następujące obszary:

Konsultacje eksperckie indywidualne i grupowe dla nauczycieli i specjalistów dotyczące wybranych tematów tj.

  • 23.09.2022 r. – Warsztaty dla nauczycieli „Budowanie tolerancji w zespole klasowym pod kątem osób o odmiennej tożsamości płciowej”. Specjalistka, psychoterapeutka – pani Jolanta Krzywińska z ZPE w Olsztynie, zaprezentowała nauczycielom praktyczne sposoby zintegrowania zespołu klasowego oparte na budowaniu tolerancji wśród uczniów, pozytywnej atmosferze, akceptacji i wsparciu. W czasie spotkania, nauczyciele poznali praktyczne ćwiczenia i zabawy, które ułatwiają lepsze poznanie siebie nawzajem w zespole klasowym, co sprzyja nawiązywaniu dobrych relacji wśród młodzieży, budowaniu poczucia bezpieczeństwa.

Link do wydarzenia

  • 26.09.2022 r. – Spotkanie dla wychowawców oraz członków Zespołu do spraw Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej pt. „Współpraca z instytucjami wspierającymi szkołę, dokumentacja ucznia z orzeczeniem lub opinią”, które poprowadziła pani Ewelina Wierzbicka z Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie. Pani Ewelina Wierzbicka  udzieliła praktycznych wskazówek jak odpowiednio interpretować zapisy dokumentacji uczniów z poradni psychologiczno – pedagogicznej oraz jak tworzyć dostosowania wymagań edukacyjnych oraz IPET-y w nawiązaniu do opinii i orzeczeń. W czasie spotkania nauczyciele mieli możliwość wymiany doświadczeń w aspekcie ewaluacji Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej na koniec roku szkolnego.
  • 18.11.2022 r. – Szkolenie skierowane do wszystkich wychowawców oraz chętnych nauczycieli dot. integracji zespołu klasowego z panią Jolantą Krzywińską. Uczestnicy spotkania poznali nowe sposoby radzenia sobie ze stresem, a także w sposób warsztatowy przećwiczyli kolejne, ciekawe sposoby integracji zespołu klasowego.

Link do wydarzenia

  • 22.11.2022 r. – Szkolenie on-line w którym brało udział 16 nauczycieli z naszej szkoły pt. „Kwestie formalno-prawne oraz zakres współpracy szkoły z różnymi instytucjami”. Pani adwokat Monika Gołota omówiła w czasie szkolenia praktyczne aspekty prawne dot. konieczności reagowania na pojawiające się sytuacje demoralizacji młodzieży oraz przypomniała o algorytmach postępowania właśnie w takich sytuacjach, współpracy szkoły, nauczycieli z odpowiednimi instytucjami.
  • 09.12.2022 r. – Konsultacje z p. Sylwią Przybylińską oraz p. Eweliną Wierzbicką z Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie dot. omówienia planu wygaszania zachowań trudnych u uczniów zagrożonych niedostosowaniem społecznym. W konsultacjach uczestniczyła p. Dyrektor Wioletta Róża Rutkowska, p. Wicedyrektor Anna Deptuła, p. Pedagog Wioletta Leszczyńska oraz wybrani wychowawcy klas, członkowie Zespołu ds. Edukacji Włączającej i Współpracy z SCWEW.

Konsultacje/szkolenie mające na celu podniesienie kompetencji w zakresie efektywnego wykorzystania sprzętu specjalistycznego tj.

  • 21.09.2022 r., pani Beata Borucka przeprowadziła dla nauczycieli naszej szkoły praktyczne szkolenie na temat możliwości wykorzystania na lekcjach monitora multimedialnego oraz wizualizera. Jest to sprzęt, który został wypożyczony do naszej szkoły w ramach projektu „Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą (SCWEW)” Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014−2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W czasie spotkania Pani Beata Borucka przedstawiła możliwości techniczne urządzeń, zintegrowanej technologii dotykowej, w której monitor multimedialny może stać się tłem, na które użytkownik będzie nanosił notatki, filmy, zdjęcia, schematy, rysunki czy strony internetowe. Przykładowe zastosowania różnych funkcji są niemal nieograniczone i mogą być wykorzystane na każdych zajęciach edukacyjnych. Szkolenie było niezwykle cenną lekcją transferu wiedzy i doświadczeń pomiędzy nauczycielami w zakresie stosowania różnorodnych form i metod pracy, mających na celu wspieranie rozwoju młodzieży zgodnie ze zdiagnozowanymi potrzebami oraz zapewnienia wysokiej jakości edukacji dla wszystkich uczniów.

Link do wydarzenia

Konsultacje indywidualne dla dyrektorów szkół i przedszkoli i koordynatorów edukacji włączającej i współpracy ze SCWEW m.in.

  • 24.10.2022 r. konsultacje z p.Wandą Agnieszką Jabłońską – Lider SCWEW w Olsztynie oraz p. Sylwią Przybylińską (Ekspert ds. edukacji włączającej) dot. omówienia zadań i roli pedagoga specjalnego. W konsultacjach uczestniczyła Pani Dyrektor Wioletta Róża Rutkowska oraz p. Aleksandra Salczyńska.
  • 16.11.2022 r. omówienie planów wsparcia uczniów z nowymi diagnozami, dokumentacji z tym związanej tj. teczki ucznia, dostosowania, modyfikacje IPET, WOPFU. Konsultacje polegały na wymianie doświadczeń oraz transferze wiedzy związanej ze sporządzaniem oraz administrowaniem dokumentami, ułatwieniem pracy wszystkim nauczycielom, a przede wszystkim udzieleniem kompleksowego wsparcia uczniom tego wymagającym.

Konsultacje w zakresie wsparcia specjalistycznego dla rodziców/ uczniów:

  • 01.07.2022 r. – Konsultacje z p. Agnieszką Skindel-Bieńkowską z ZPE w Olsztynie na prośbę mamy naszego tegorocznego absolwenta, u którego pojawiły się objawy depresji po zakończeniu szkoły. Zarówno rodzic jak i nasz absolwent Szkoły Branżowej I stopnia nr 5 w Olsztynie otrzymali wsparcie psychologiczne jak również pomoc, praktyczne wskazówki dot. aktywizacji zawodowej, możliwości zatrudnienia po skończonej szkole dla osoby z orzeczeniem (Zespół Aspergera).

Działania doradczo-szkoleniowe w zakresie podniesienia kompetencji pracowników szkół związanych z działaniami interwencyjnymi:

  • 21.11.2022 r. odbyło się szkolenie skierowane do pracowników niepedagogicznych naszej szkoły na temat „Zrozumieć zachowania uczniów z Zespołem Aspergera”. Prowadzące: pani Sylwia Przybylińska oraz pani Wanda Jabłońska przybliżyły uczestnikom szkolenia sposób myślenia i funkcjonowania takiego ucznia, omówiła najczęstsze problemy, które napotyka w szkole dziecko z zespołem Aspergera oraz zaproponowała proste sposoby ułatwiające funkcjonowanie ucznia w nowym dla niego środowisku.

Superwizje koleżeńskie/ obserwacje wspierające:

  • 27.09.2022 r. odbyła się superwizja zajęć modułowych z jednostki M3.J1 Przygotowanie dań z warzyw, owoców, ziemniaków i grzybów w klasie 2k. Nauczycielem prowadzącym była p. Marta Czajkowska, nauczycielem obserwującym zajęcia była p. Agnieszka Skindel-Bieńkowska z ZPE. Celem superwizji koleżeńskiej była obserwacja zajęć praktycznych, pracy w grupie zróżnicowanej, uczniów mających specyficzne trudności w uczeniu się, ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
  • 07.11.2022 r. superwizja koleżeńska, zajęcia prowadzone w klasie 1cb z jednostki M2.J2 Stosowanie maszyn i urządzeń w cukiernictwie, zajęcia prowadziła p. Małgorzata Marciniec, zajęcia również obserwowała p. Agnieszka Skindel-Bieńkowska z ZPE.
  • 16.01.2023 r. – obserwacja wspierająca w klasie 1k, jednostka modułowa M1.J3 Ocenianie mikrobiologiczne żywności, prowadząca p. Bożena Lisowska.

Najistotniejszym aspektem superwizji/obserwacji wspierających była wzajemna wymiana doświadczeń, przemyśleń, wspólnej analizy nad źródłami trudności pracy z uczniami o specjalnych potrzebach oraz dochodzeniem do nowych rozwiązań. Superwizja koleżeńska jest doskonałą metodą wspierania rozwoju zawodowego i osobistego, a także warsztatu pracy nauczyciela.

Po wszystkich przeprowadzonych zajęciach odbyły się spotkania podsumowujące, na których zostały omówione zajęcia, mocne strony nauczyciela, udzielono wskazówek pomocnych w dalszej pracy pedagogiczno-wychowawczej.

Obserwacja modelowych zajęć (lekcji otwartej) na terenie naszej szkoły z zakresu rozwijania umiejętności społecznych i emocjonalnych w ramach godziny wychowawczej w klasie zróżnicowanej (uczniowie z zachowaniami trudnymi, opozycyjno – buntowniczymi).

  • 19.09.2022 r. została przeprowadzona lekcja modelowa podczas zajęć z wychowawcą w klasie 2 c, prowadzącą była p. Joanna Biłat-Lachowska  (ZPE w Olsztynie);

Podczas zajęć, obserwująca nauczycielka p. Agnieszka Zomkowska mogła zapoznać się z różnorodnymi formami pracy z uczniami o indywidualnych potrzebach, również z uczniami prezentującymi zachowania trudne oraz ze sposobami budowania przyjaznego klimatu sprzyjającego nauce, które zastosowała na lekcji specjalistka z SCWEW.

Obserwacja modelowych zajęć (lekcji otwartych) przeprowadzonych na terenie ZPE w Olsztynie:

  • 26.10.2022 r. – obserwacja modelowych zajęć na terenie ZPE z zakresu technologii gastronomicznej. Nauczycielem uczestniczącym w lekcji otwartej była p. Katarzyna Tunkiewicz. Nauczycielem prowadzącym zajęcia był p. Michał Śliwiński.
  • 15.11.2022 r. – obserwacja zajęć rewalidacyjno-kompensacyjnych. Nauczycielem uczestniczącym był p. Dariusz Waszkinel, nauczycielem prowadzącym zajęcia była p. Anna Napiórkowska z ZPE.

Obserwacja zajęć modelowych z technologii gastronomicznej dotyczyła głównie aspektów dydaktycznych m.in.

  • zastosowania odpowiednich metod pracy z uczniami o zróżnicowanych potrzebach;
  • dobór zagadnień merytorycznych związanych z tematem lekcji, w szczególności rozdzielanie zadań praktycznych do możliwości uczniów;
  • umiejętności planowania, przygotowania i realizacji koncepcji lekcji, odpowiadającej możliwościom uczniów.

Głównym celem obserwacji zajęć rewalidacyjno-kompensacyjnych było zwrócenie uwagi na dobór ćwiczeń do potrzeb i możliwości ucznia m.in. doskonalenie percepcji wzrokowej, słuchowej, kinestetyczno-ruchowej, ćwiczenie koncentracji uwagi, usprawnianie sprawności manualnej i grafomotorycznej.

Wszystkie obserwowane zajęcia modelowe poprzedzone były konsultacjami dotyczącymi zakresu, tematyki zajęć, natomiast po lekcjach została przeprowadzona ewaluacja, podsumowanie.

Zgodnie z rekomendacjami do planu pracy na rok szkolny 2022/2023 w październiku Zespół ds. Edukacji Włączającej i Współpracy z SCWEW przeprowadził badanie losów absolwentów Szkoły Branżowej I stopnia nr 5 w Olsztynie (osób z orzeczeniami, objętych pomocą PP) w zakresie ich funkcjonowania na rynku pracy oraz wyników egzaminów zawodowych zdawanych w czerwcu 2022r.

Spośród  klas w zawodzie kucharz, na 3 uczniów z orzeczeniem 1 osoba nie zdała egzaminu pisemnego z kwalifikacji HGT.02 ( Przygotowanie i wydawanie dań).

W przypadku klas cukierniczych wszyscy uczniowie z orzeczeniem  zdali egzamin pisemny i egzamin praktyczny (SPC.01 Produkcja wyrobów cukierniczych). Zdawalność egzaminu uczniów z  ZSGS w Olsztynie (posiadających orzeczenie z poradni psychologiczno-pedagogicznej) wynosi 88,88%. Jest to wartość porównywalna z 88,4% zdawalności egzaminu zawodowego w województwie warmińsko- mazurskim.

W przypadku tegorocznych absolwentów Szkoły Branżowej I stopnia nr 5 w Olsztynie objętych w czasie nauki pomocą PP większość z nich kontynuuje naukę bądź podjęła pracę. Spośród absolwentów z orzeczeniami (w sumie 9 osób), 55% kontynuuje naukę w liceum, 20% podjęło pracę, pozostałe osoby mają trudności ze znalezieniem pracy, nie kontynuują również nauki.

Wnioski wynikające z pracy w I półroczu roku szkolnego 2022/2023.

  • Wszystkie zaplanowane działania w I półroczu zostały zrealizowane (obejmowały one V, VI i częściowo VII etap trwania projektu).
  • Nauczyciele mają potrzebę udziału w konsultacjach doradczo – szkoleniowych w zakresie podniesienia kompetencji pracowników szkoły związanych z działaniami interwencyjnymi zaistniałymi w pracy pedagogicznej oraz wsparciem uczniów o zróżnicowanych potrzebach edukacyjnych.

Rekomendacje do pracy w II półroczu roku szkolnego 2022/2023.

  • Kontynuacja szkoleń/warsztatów dla nauczycieli m.in. dotyczących sposobów poprawy skutecznej koncentracji uczniów na lekcji, współpracy z rodzicami w procesie wychowawczym.
  • Zapewnienie wszystkim uczniom możliwości pełnego rozwoju z uwzględnieniem ich indywidualnych potrzeb i możliwości.
  • Zwiększenie wsparcia dla rodziców uczniów ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi.
  • Organizacja lekcji modelowych oraz superwizji koleżeńskich celem ewaluacji warsztatu pracy nauczyciela.
  • Dalsze wspieranie nauczycieli w zakresie pracy z grupą zróżnicowaną.
  • Dokonanie ewaluacji zakresu wsparcia udzielonego uczniom, nauczycielom oraz rodzicom w ramach działania Zespołu ds. Edukacji Włączającej i Współpracy z SCWEW.

 

Przygotowała  Katarzyna Tunkiewicz

Projekty Unijne

Gotowi na sukces - wzrost kompetencji zawodowych w ramach mobilności międzynarodowej - Projekt FERS

Gotowi na sukces

Eko Smaki

Eko Smaki

Pilotażowe wdrożenie modelu SCWEW

Pilotażowe wdrożenie modelu SCWEW

„Profilaktyka na miarę”

Szkoła Promująca Zdrowie

Szkoła Promująca Zdrowie

Poznaj Gastronomik



Skip to content