Warsztaty integracyjne – czyli jak budować tolerancję w zespole klasowym

Dodano: 26-09-2022

23.09.2022 r. odbyły się kolejne konsultacje eksperckie dla naszych nauczycieli w ramach projektu „Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą (SCWEW)”.

Tematem spotkania było „Budowanie tolerancji w zespole klasowym pod kątem osób o odmiennej tożsamości płciowej”. Specjalistka, psychoterapeutka – pani Jolanta Krzywińska z ZPE w Olsztynie, zaprezentowała nauczycielom praktyczne sposoby zintegrowania zespołu klasowego oparte na budowaniu tolerancji wśród uczniów, pozytywnej atmosferze, akceptacji i wsparciu. W czasie warsztatów, nauczyciele poznali praktyczne ćwiczenia, zabawy, które ułatwiają lepsze poznanie siebie nawzajem w zespole klasowym, co sprzyja nawiązywaniu dobrych relacji wśród młodzieży, budowaniu poczucia bezpieczeństwa.

Zgrana klasa to „bezpieczna baza” do wspólnego przeżywania sukcesów i porażek bez ryzyka ośmieszenia czy wykluczenia, bez względu na poglądy oraz płeć. Kiedy uczniowie się lubią, akceptują i wspierają wzajemnie, doświadczają mniejszego stresu, chętniej chodzą do szkoły, mniej obawiają się zabierać publicznie głos. Zmniejsza się również ryzyko pojawienia się trudności wychowawczych związanych z przemocą rówieśniczą, dyskryminacją czy wykluczeniem. Nam z kolei z taką klasą zazwyczaj łatwiej i przyjemniej się pracuje.

To był dobrze i praktycznie spędzony czas.

Projekty Unijne

Pilotażowe wdrożenie modelu SCWEW

Pilotażowe wdrożenie modelu SCWEW

„Profilaktyka na miarę”

Szkoła Promująca Zdrowie

Szkoła Promująca Zdrowie

Poznaj GastronomikSkip to content