III miejsce “Ogólnopolski Konkurs Gastronomiczny”

Dodano: 30-05-2015

  30 maja 2015 r. w Akademii Efektywnej Przedsiębiorczości MAKRO w Warszawie odbył się finał IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla średnich szkół gastronomicznych na najlepszy przepis kulinarny wykorzystujący produkty zarejestrowane lub aplikujące o rejestrację jako Chroniona Nazwa Pochodzenia (ChNP), Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG) i Gwarantowana Tradycyjna Specjalność (GTS). Pomysłodawcą i organizatorem konkursu było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Celem konkursu była popularyzacja oraz rozpowszechnianie wiedzy na temat produktów regionalnych i tradycyjnych, zarejestrowanych w unijnym systemie Chronionych Nazw Pochodzenia, Chronionych Oznaczeń Geograficznych oraz Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności.

Konkurs miał charakter dwuetapowy. W pierwszym komisja konkursowa oceniała przesłane ze szkół zgłoszenia zawierające autorskie przepisy na potrawy wykorzystujące zarejestrowane w UE produkty regionalne i tradycyjne. Na konkurs wpłynęło 77 zgłoszeń spełniających wymagania formalne. Specjalnie powołana komisja konkursowa wyłoniła 10 najlepszych przepisów kulinarnych. Wśród zakwalifikowanych do finału potraw znalazła się potrawa zgłoszona przez Zespół Szkół Gastronomiczno – Spożywczych w Olsztynie „Cielęcina z rogożą”, którą przygotowali Ida Popis i Piotr Kłosowski.  Opiekowała się nimi p. Małgorzata Marciniec.

Drugi etap to finałowe potrawy przygotowane przez autorów 10 najlepszych przepisów. Oceniała je komisja konkursowa składająca się z przedstawicieli: Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz uznanych kucharzy, p. Jarosława Uścińskiego – prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierników oraz p. Piotra Szczygielskiego – członka Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierników.

Zgodnie z regulaminem konkursu, komisja oceniała potrawy na podstawie przyjętych kryteriów: pomysłowość i kreatywność przepisu, walory organoleptyczne, dobór składników, pracochłonność i prezentacja potrawy. Nad odpowiednim przygotowaniem m.in. stanowiska pracy, narzędzi, czystością pracy, dbałością o surowce, zachowaniem prawidłowych technik kulinarnych i procesów technologicznych czuwała 3-osobowa komisja techniczna.

Po naradzie komisji konkursowej oraz komisji technicznej ogłoszono i nagrodzono zwycięzców konkursu.

Zwyciężcami konkursu zostali:

I miejsce – Zespół Szkół Gastronomicznych z Wrocławia
II miejsce – Zespół Szkół Gastronomicznych nr 1 z Gorzowa Wielkopolskiego
III miejsce – Zespół Szkół Gastronomiczno – Spożywczych w Olsztynie

Jesteśmy dumni z zajęcia miejsca na podium w tak prestiżowym konkursie kulinarnym. Serdecznie gratulujemy naszym uczniom.

Po finale uczestnicy i goście degustowali polskie produkty wpisane do unijnych systemów jakości, m.in. cebularz lubelski, ser koryciński, kiełbasa Lisiecka, rogale świętomarcińskie oraz  staropolskie miody pitne   „Trójniak”.

Projekty Unijne

Pilotażowe wdrożenie modelu SCWEW

Pilotażowe wdrożenie modelu SCWEW

„Profilaktyka na miarę”

Szkoła Promująca Zdrowie

Szkoła Promująca Zdrowie

Poznaj Gastronomik



Skip to content