Zawodowa siódemka

Dodano: 16-04-2024

Zawodowa siódemka – Poprawa warunków kształcenia zawodowego poprzez doposażenie szkół zawodowych na terenie Gminy Olsztyn

Program Operacyjny: Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020
Oś Priorytetowa 9: Dostęp do wysokiej jakości usług publicznych
Działanie 9.3.: Infrastruktura edukacyjna
Poddziałanie 9.3.1. Infrastruktura kształcenia zawodowego
Wartość projektu: 1 501285,00 zł
Dofinansowanie: 1 234310,27 (82,99%)

Podmiot realizujący projekt: Centrum Informatycznych Usług Wspólnych Olsztyna (CIUWO)

Projekt realizowany przez Gminę Olsztyn dotyczy zakupu wyposażenia i materiałów dydaktycznych na potrzeby 7 olsztyńskich szkół zawodowych, co umożliwi prowadzenie zajęć na poziomie odpowiadającym współczesnym standardom, odzwierciedlającym naturalne warunki pracy. Pozwala jednocześnie na nabywanie umiejętności zawodowych w określonych branżach oraz umiejętności przekrojowych, w szczególności cyfrowych, w zakresie myślenia krytycznego i kompleksowego rozwiązywania problemów, w zakresie pracy zespołowej czy zdolności adaptacji do nowych warunków. Realizacja projektu przez CIUWO wpisuje się w założenia świadczenia usług i wdrażania standardów z zakresu informatyki. Inwestycja pozwoli na wyposażenie 8 pracowni w 7 placówkach: które brały udział w projekcie:

  1. Zespół Szkół Ekonomicznych Im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie (ZSE) – doposażenie/modernizacja pracowni kursów umiejętności zawodowych.
  2. Zespół Szkół Mechaniczno-Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki w Olsztynie (ZSM-E) – utworzenie pracowni projektowania i programowania produkcji maszyn.
  3. Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie (ZSEiT) – utworzenie pracowni technik informatycznych w zawodzie.
  4. Zespół Szkół Samochodowych im. por. Adolfa Marii Bocheńskiego w Olsztynie (ZSS) – doposażenie/modernizacja pracowni projektowania i technologii w transporcie zintegrowanym z inteligentnymi specjalizacjami regionu.
  5. Zespół Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie (ZSGS) – utworzenie pracowni dietetyki w 2 lokalizacjach.
  6. Zespół Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących im. Jędrzeja Śniadeckiego w Olsztynie (ZSCHiO) – doposażenie/modernizacja pracowni laboratoryjnych.
  7. Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych im. Polaków spod Znaku Rodła w Olsztynie (ZSEH) – doposażenie/modernizacja pracowni grafiki i poligrafii cyfrowej.

Celem przedsięwzięcia jest podniesienie jakości bazy dydaktycznej szkolnictwa zawodowego na terenie Gminy Olsztyn, w tym:

  • podniesienie jakości i poziomu kształcenia;
  • dostosowanie infrastruktury edukacyjnej szkół do potrzeb realizacji podstawy programowej kształcenia w zawodzie;
  • dopasowanie bazy dydaktycznej szkolnictwa zawodowego, by odzwierciedlała naturalne warunki pracy oraz umożliwiała przeprowadzanie egzaminów zawodowych w związku z malejącą liczbą ośrodków egzaminacyjnych;
  • wyrównanie dostępu do odpowiedniej jakości infrastruktury edukacyjnej, doinwestowanie infrastruktury edukacyjnej, placówek świadczących usługi dla młodzieży z terenów defaworyzowanych;
  • rozwój kompetencji, umiejętności i kwalifikacji uczniów szkół zawodowych zgodnych z oczekiwaniami rynku pracy zgodnie ze współczesnymi standardami technologicznymi;
  • dostosowanie oferty kształcenia do potrzeb gospodarczych regionu, niezbędne doposażenie bazy dydaktycznej przyczyniającej się do podnoszenia kwalifikacji w kierunkach powiązanych z inteligentnymi specjalizacjami województwa;
  • przeciwdziałanie przedwczesnemu kończeniu edukacji;
  • poprawa jakości edukacji młodzieży ze szczególnymi potrzebami będąca szansą na odnalezienie się na rynku pracy i samodzielność;
  • zwiększenie stopnia zaangażowania ze strony pracodawców oraz uczelni wyższych w procesie kształcenia zawodowego;
  • wzrost poziomu wykorzystania narzędzi cyfrowych w kształceniu i szkoleniu zawodowym wspomagającym rozwój kompetencji cyfrowych.

W realizację całego projektu zaangażowane zostało Centrum Informatycznych Usług Wspólnych Olsztyna, które zakupiło odpowiednie wyposażenie dla 7 szkół zawodowych. Na kolejnych etapach CIUWO odpowiadało za konfigurację oraz instalację wyposażenia w placówkach oraz rozliczenie projektu.

 

Projekty Unijne

Gotowi na sukces - wzrost kompetencji zawodowych w ramach mobilności międzynarodowej

Gotowi na sukces

Eko Smaki

Eko Smaki

Pilotażowe wdrożenie modelu SCWEW

Pilotażowe wdrożenie modelu SCWEW

„Profilaktyka na miarę”

Szkoła Promująca Zdrowie

Szkoła Promująca Zdrowie

Poznaj Gastronomik



Skip to content