„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, tłustych pączków nasmażyła”.
Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.
Święto, znane także jako zapusty, wywodzi się z tradycji chrześcijańskiej i obchodzone jest w ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Według tradycji, właśnie tego dnia, wyjątkowo dozwolone jest objadanie się. Tłusty czwartek jest symbolicznym końcem karnawału i ostatnią okazją, żeby pofolgować łakomstwu przed czterdziestodniowym okresem wstrzemięźliwości poprzedzającą Wielkanoc.
27 lutego 2025 r. uczniowie klasy 2Tb, 2Ts, 3ca, 3cb wraz z nauczycielami przedmiotów zawodowych nie zapomnieli o tradycji tłustego czwartku i przygotowali na zajęciach smaczne pączki z konfiturą różaną, faworki, róże karnawałowe, oponki serowe.
Nasza szkoła od lat pielęgnuje tradycje, dzięki zaangażowaniu Pani Dyrektor, uczniowie wraz z nauczycielami każdego roku świętują „tłusty czwartek”. To nie tylko okazja do wspólnego świętowania, ale także do promowania kulinarnego dziedzictwa Warmii i Mazur. Dokładamy wszelkich starań, aby nie tylko zachować regionalne zwyczaje, lecz również aktywnie je popularyzować, pokazując nasze działania w tym zakresie.
Dzięki uprzejmości Telewizji Olsztyn udostępniamy poniżej relację z tego dnia:
https://www.telewizjaolsztyn.pl/artykul/26307,paczkowe-swieto-w-szkolnej-kuchni-olsztynskiego-gastronomika
- Słodkości na tłusty czwartek
- Degustacja pączków
- Gazetka szkolna z okazji tłustego czwartku
- Sporządzanie wyrobów przez uczniów klasy 2Tb
- Sporządzanie pączków przez uczniów klasy 3ca
- Uczennica klasy 2Tb smaży faworki
- Degustacja pączków
- Nadziewanie, lukrowanie i dekorowanie pączków w wykonaniu uczennic z klasy 3cb
- Formowanie pączków
- Oponki serowe w wykonaniu klasy 2Ts
- Smażenie pączków w wykonaniu klasy 3ca
- Sporządzanie faworków przez uczennice klasy 2Tb