10 listopada 2023 r. odbyły się warsztaty cukiernicze „Sporządzanie Rogali Świętomarcińskich” prowadzonych przez pana Mirosława Szymańskiego.
Te prawdziwe Rogale Świętomarcińskie, a zatem najlepsze, pochodzą wyłącznie z Poznania i Wielkopolski. Ich unikatowość została doceniona i w 2008 roku. Rogal Świętomarciński stał się produktem regionalnym chronionym przez Unię Europejską. Poznański Cech Cukierników i Piekarzy przeprowadza regularną certyfikację rogali i tylko te spełniające surowe wymogi mogą nosić miano Rogala Świętomarcińskiego.
Rogal musi mieć określony kształt, wagę i oczywiście skład:
- ciasto półfrancuskie,
- nadzienie wyrabiane z białego maku z cukrem, okruchami ciasta biszkoptowego, masą jajeczną, margaryną, orzechami, rodzynkami, owocami w syropie lub kandyzowanymi (czereśnie, gruszka, skórka pomarańczowa) oraz aromatem migdałowym,
- sposób zawijania ciasta (na kształt podkowy) i nakładania masy makowej (między warstwami ciasta) oraz dekorowanie pomadą i rozdrobnionymi orzechami,
- waga od 150 do 250 g (taka waga obowiązuje od 2013 roku, wcześniej certyfikowane rogale były wyłącznie duże – mogły ważyć od 200 do 250 g).
Poznając kulturę różnych obyczajów Polski i charakterystycznych dla danych regionów potraw uczniowie naszej szkoły również w przeddzień Św. Marcina przygotowali rogale z ciasta półfrancuskiego z nadzieniem z białego maku z bogatymi dodatkami. Udział w warsztatach miał również funkcję pokazania uczniom dorobku naszej kultury i kultywowania u młodzieży pięknych zwyczajów oraz tradycji.
Wszak tradycja jest nieodłącznym elementem kultury. Zwyczaje są jednym z naszych dziedzictw kulturowych – to także bardzo bogata kopalnia wiedzy o naszej przeszłości. O kulturę trzeba dbać, aby nie zapomnieć o naszej przeszłości i przodkach, dla których przekazywanie zwyczajów dalej miało niezwykle istotny wymiar.
Czasy się zmieniają, lecz nie oznacza to, że przeszłość powinna zostać zapomniana – wręcz przeciwnie, zwyczaje i tradycje cały czas zbliżają do siebie ludzi, a co za tym idzie niosą za sobą ogromną wartość dla współczesnych, o czym warto dziś pamiętać.