Sporządzanie Rogali Świętomarcińskich

Dodano: 20-11-2023

10 listopada 2023 r. odbyły się warsztaty cukiernicze „Sporządzanie Rogali Świętomarcińskich” prowadzonych przez pana Mirosława Szymańskiego.

Te prawdziwe Rogale Świętomarcińskie, a zatem najlepsze, pochodzą wyłącznie z Poznania i Wielkopolski. Ich unikatowość została doceniona i w 2008 roku. Rogal Świętomarciński stał się produktem regionalnym chronionym przez Unię Europejską. Poznański Cech Cukierników i Piekarzy przeprowadza regularną certyfikację rogali i tylko te spełniające surowe wymogi mogą nosić miano Rogala Świętomarcińskiego.

Rogal musi mieć określony kształt, wagę i oczywiście skład:

  • ciasto półfrancuskie,
  • nadzienie wyrabiane z białego maku z cukrem, okruchami ciasta biszkoptowego, masą jajeczną, margaryną, orzechami, rodzynkami, owocami w syropie lub kandyzowanymi (czereśnie, gruszka, skórka pomarańczowa) oraz aromatem migdałowym,
  • sposób zawijania ciasta (na kształt podkowy) i nakładania masy makowej (między warstwami ciasta) oraz dekorowanie pomadą i rozdrobnionymi orzechami,
  • waga od 150 do 250 g (taka waga obowiązuje od 2013 roku, wcześniej certyfikowane rogale były wyłącznie duże – mogły ważyć od 200 do 250 g).

Poznając kulturę różnych obyczajów Polski i charakterystycznych dla danych regionów potraw uczniowie naszej szkoły również w przeddzień Św. Marcina przygotowali rogale z ciasta półfrancuskiego z nadzieniem z białego maku z bogatymi dodatkami. Udział w warsztatach miał również funkcję pokazania uczniom dorobku naszej kultury i kultywowania u młodzieży pięknych zwyczajów oraz tradycji.

Wszak tradycja jest nieodłącznym elementem kultury. Zwyczaje są jednym z naszych dziedzictw kulturowych – to także bardzo bogata kopalnia wiedzy o naszej przeszłości. O kulturę trzeba dbać, aby nie zapomnieć o naszej przeszłości i przodkach, dla których przekazywanie zwyczajów dalej miało niezwykle istotny wymiar.

Czasy się zmieniają, lecz nie oznacza to, że przeszłość powinna zostać zapomniana – wręcz przeciwnie, zwyczaje i tradycje cały czas zbliżają do siebie ludzi, a co za tym idzie niosą za sobą ogromną wartość dla współczesnych, o czym warto dziś pamiętać.

Projekty Unijne

Gotowi na sukces - wzrost kompetencji zawodowych w ramach mobilności międzynarodowej

Gotowi na sukces

Eko Smaki

Eko Smaki

Pilotażowe wdrożenie modelu SCWEW

Pilotażowe wdrożenie modelu SCWEW

„Profilaktyka na miarę”

Szkoła Promująca Zdrowie

Szkoła Promująca Zdrowie

Poznaj Gastronomik



Skip to content