20 czerwca uczestniczyliśmy dość licznie w Konferencji podsumowującej „Inkluzyjny nurt edukacji szkolnej – z doświadczeniem w przyszłość”. Konferencja poświęcona była podsumowaniu Pilotażowego Wdrożenia Modelu SCWEW i prezentacji wniosków wynikających z funkcjonowania SCWEW w środowiskach lokalnych.
W wydarzeniu wzięła udział m.in. kadra SCWEW, zastępca dyrektora Departamentu Wychowania i Edukacji Włączającej w MEiN – Pani Elżbieta Neroj, przedstawiciele placówek biorących udział w projekcie, przedstawiciele samorządu terytorialnego, kuratorium oświaty, poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz instytucji działających na rzecz edukacji włączającej.
W czasie konferencji oprócz ciekawych wystąpień licznych prelegentów odbyły się dwa panele dyskusyjne. Pierwszy panel skierowany był do młodzieży, przedstawicieli szkół biorących udział w projekcie, w którym uczestniczyła również uczennica naszej szkoły, klasy 3Tb – Mariia Lymar. Podczas dyskusji uczniowie dzielili się swoimi refleksjami dotyczącymi inkluzji szkolnego bycia, opowiadali o swoich przemyśleniach na temat, co jest dla nich zrozumiałe a co skomplikowane w koncepcji edukacji włączającej oraz skierowali słowa do swoich rówieśników, nauczycieli na temat prawidłowych postaw potrzebnych do budowania dialogu pomiędzy wszystkimi członkami społeczności szkolnej, tworzenia klimatu i dobrych zmian w szkolnictwie, wyrównywania szans edukacyjnych i stwarzania warunków do rozwoju każdego ucznia, również ucznia z niepełnosprawnościami.
W drugim panelu dyskusyjnym na temat systemowej ilustracji inkluzji wzięli udział znakomici goście:
- Pani Elżbieta Neroj – Zastępca Dyrektora Departamentu Wychowania i Edukacji Włączającej w Ministerstwie Edukacji i Nauki,
- Pani Ewa Monika Kaliszuk – I Zastępca Prezydenta Olsztyna,
- Pani Agnieszka Pietryka – kierownik projektu Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających, Edukację Włączającą (SCWEW), Ośrodek Rozwoju Edukacji,
- Pani Ewa Klonowska – Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego, Kuratorium Oświaty w Olsztynie,
- Pani Ewa Nosowicz – Konsultant Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie,
- Pani Alicja Pogorzelska – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Olsztynie,
- Pani Wioletta Róża Rutkowska – Dyrektor Zespołu Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie, koordynator ds. edukacji włączającej i współpracy ze SCWEW,
- Pani Agnieszka Skindel-Bieńkowska – przedstawicielka rodziców,
- Pani Ewelina Tarkowska – ekspert ds. informacji i ewaluacji SCWEW Olsztyn.
Uczestnicy panelu podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat współpracy i wsparcia, jakie otrzymali w trakcie trwania pilotażu oraz korzyści płynących z działalności SCWEW. Wnioski z pilotażowego wdrożenia pokazują, że środowisko chce ze sobą współpracować, a pilotaż był bardzo potrzebny. W dyskusji podsumowującej konferencję jednoznacznie wskazano na rolę SCWEW w budowaniu kompletnego systemu wsparcia przedszkoli i szkół ogólnodostępnych w pracy z grupą, klasą zróżnicowaną. Podkreślono, jak istotne dla procesu edukacji jest funkcjonowanie SCWEW i możliwość bezpośredniego kontaktu z ekspertami, implementowanie dobrych praktyk, budowanie szkoły odpowiadającej na potrzeby wszystkich uczniów.
Dziękujemy Liderowi i kadrze SCWEW za zaproszenie na konferencję i wspólne działania w okresie pilotażu, za aktywność i inspiracje.