„Opieka nad dzieckiem z cukrzycą w szkole”- szkolenie zorganizowane przez Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty w Olsztynie.

Dodano: 18-11-2022

18 listopada 2022r. nauczyciele z naszej szkoły uczestniczyli w szkoleniu skierowanym do pracowników oświaty z województwa warmińsko-mazurskiego dotyczącego opieki i wsparcia dziecka chorego na cukrzycę. Temat ten jest szczególnie ważny w obecnych czasach, w których cukrzyca typu 1 jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych występujących u dzieci i młodzieży. W ostatnich dekadach w całej Europie obserwuje się wzrost zachorowalności na tę postać cukrzycy, szczególnie u najmłodszych dzieci. Pomimo tego, wiedza na temat tej choroby jest w naszym kraju nadal niewystarczająca. A tam, gdzie brakuje informacji, jest miejsce na domysły, pomyłki, a nawet lęki oraz uprzedzenia.

Podczas szkolenia dr n. med. Bożenna Klonowska – specjalista chorób dziecięcych, endokrynologii i diabetologii przybliżyła nauczycielom istotne zagadnienia związane z cukrzycą m.in.:

  • metody i zasady leczenia – insulinoterapia, dieta, aktywność fizyczna;
  • powikłania cukrzycy – przyczyny, rozpoznanie, postępowanie;
  • problemy psychologiczne dziecka chorego na cukrzycę oraz metody wsparcia;
  • zasady współpracy z rodziną dziecka i pracownikami ochrony zdrowia.

To, w jaki sposób dziecko chore na cukrzycę radzi sobie z chorobą w warunkach zarówno szkolnych, jak i domowych, ma ogromny wpływ na efekty leczenia, stan zdrowia i jakość życia ucznia w przyszłości. Naszym wspólnym celem powinno być stworzenie dziecku z cukrzycą możliwości uczestniczenia we wszystkich rodzajach aktywności na równi z kolegami i koleżankami, tak by mogło się ono cieszyć dobrym samopoczuciem oraz pełną sprawnością fizyczną i intelektualną.

Wiedza zdobyta na szkoleniu na pewno sprawi, że cel ten będzie łatwiejszy do osiągnięcia. Pamiętajmy, że opieka nad dzieckiem z cukrzycą wymaga ścisłej współpracy pomiędzy uczniem, rodzicem oraz kadrą nauczycielską. Jest to choroba nieustanna, podstępna i nie ogranicza się jedynie do środowiska domowego ucznia, a przecież „szkoła to drugi dom”.

Projekty Unijne

Pilotażowe wdrożenie modelu SCWEW

Pilotażowe wdrożenie modelu SCWEW

„Profilaktyka na miarę”

Szkoła Promująca Zdrowie

Szkoła Promująca Zdrowie

Poznaj GastronomikSkip to content