XLV Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

Dodano: 11-04-2022

W piątek 8 kwietnia 2022 roku w siedzibie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego obyły się XLV Okręgowe Eliminacje Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Olimpiada jest objęta patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Uczestnikami byli zwycięzcy etapu szkolnego: Julia Skalska, Wioletta Fabczak i Aleksander Czajkowski z klasy 3 Tbż oraz Cezary Żuk z klasy 3 Tbp. Konkurs polegał na rozwiązaniu przekrojowego testu z wiedzy w części pisemnej oraz wykonaniu trzech zadań w części praktycznej. Julia i Czarek uczestniczyli w zmaganiach w zakresie gastronomii, a Wiola i Olek w zakresie technologii żywności.

Test składał się z 60-ciu pytań obejmujących bardzo szeroki zakres materiału teoretycznego, wśród zadań praktycznych do wykonania uczniowie mieli m. in..: sporządzanie naleśników, formowanie wg czterech sposobów, omówienie zmian fizyko-chemicznych zachodzących podczas produkcji naleśników, technik obróbki oraz charakterystykę wyposażenia, ocenę towaroznawczą różnych tłuszczów spożywczych, omówienie ich wartości odżywczej i zastosowania w żywieniu i gastronomii, ocenę towaroznawczą ryb i owoców morza, w tym ocenę świeżości ryb, ocenę towaroznawczą oraz omówienie zastosowania i wartości odżywczej różnych grup warzyw. Z obu części można było zdobyć maksymalnie 120 punktów.

Konkurencja podczas OWiUR była bardzo duża, brało w niej udział łącznie 41 szkół z terenu województwa warmińsko-mazurskiego, pomorskiego oraz mazowieckiego. W bloku gastronomia uczestniczyło 26 uczniów, a w bloku technologia żywności 20. Wyniki olimpiady będą znane 12 kwietnia 2022 r. Laureaci eliminacji okręgowych zostaną zwolnieni z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, natomiast laureaci i finaliści eliminacji okręgowych zdobędą indeks wyższej uczelni na kierunkach pokrewnych z blokami, w których brali udział. Olimpiada ma również najwyższy szczebel – międzynarodowy, warunkiem uczestnictwa laureatów etapu centralnego w konkursie międzynarodowym jest dobra znajomość języka obcego w jakim jest prowadzony.

Wrażenia naszych uczniów po piątkowych zmaganiach były pozytywne i uznali je za bardzo ciekawe doświadczenie. Z niecierpliwością oczekujemy wyników i trzymamy za nich kciuki!

Projekty Unijne

Gotowi na sukces - wzrost kompetencji zawodowych w ramach mobilności międzynarodowej

Gotowi na sukces

Eko Smaki

Eko Smaki

Pilotażowe wdrożenie modelu SCWEW

Pilotażowe wdrożenie modelu SCWEW

„Profilaktyka na miarę”

Szkoła Promująca Zdrowie

Szkoła Promująca Zdrowie

Poznaj Gastronomik



Skip to content