Jeszcze Polska nie zginęła … – obchody Święta Niepodległości w naszej szkole.

Dodano: 10-11-2022

„Mamy szczęście żyć w czasach pokoju. Jednak musimy pamiętać o naszej przeszłości, gdyż naród, który zapomina o swojej historii, staje się narodem bez przyszłości. Dlatego nie wolno nam traktować 11 listopada tylko jako dnia wolnego, ale musi to być dla nas prawdziwe święto, wspólne, narodowe.”

Dzisiaj tj. 10 listopada w naszej szkole świętowaliśmy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji jak co roku uczciliśmy pamięć o poległych za wolną Polskę uroczystym apelem. Uczniowie podczas swojego wystąpienia przypomnieli historię niewoli naszej ojczyzny, począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, poprzez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości. Akademia przede wszystkim miała przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Uczniowie pięknie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły nam zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność, składamy również kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. Dzień ten dla wielu z nas jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci tym wszystkim, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Pod koniec akademii, punktualnie o godzinie 11.11 rozbrzmiały pierwsze dźwięki „Mazurka Dąbrowskiego”, wówczas wszyscy uczniowie i nauczyciele w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu” odśpiewali razem hymn Polski. Niesamowita atmosfera udzieliła się wszystkim śpiewającym i sprawiła, że hymn zabrzmiał z mocą, która poruszyła wszystkich zebranych.

Dziękujemy😊

Projekty Unijne

Pilotażowe wdrożenie modelu SCWEW

Pilotażowe wdrożenie modelu SCWEW

„Profilaktyka na miarę”

Szkoła Promująca Zdrowie

Szkoła Promująca Zdrowie

Poznaj GastronomikSkip to content