DZIKIE WARSZTATY KULINARNE Z ZAKRESU KUCHNI MYŚLIWSKIEJ

Dodano: 14-02-2025

12 lutego 2025 r. w budynku pracowni technologicznych odbyły się wyjątkowe warsztaty kulinarne z zakresu kuchni myśliwskiej, zorganizowane przez Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Olsztynie w ramach działań edukacyjnych Sieci Kulinarnego Dziedzictwa Warmii i Mazur.

Przed rozpoczęciem warsztatów miało miejsce uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy partnerskiej między Zespołem Szkół Gastronomiczno-Spożywczych im. Wisławy Szymborskiej w Olsztynie, reprezentowanym przez Panią Wiolettę Różę Rutkowską, Dyrektor Szkoły, a Polskim Związkiem Łowieckim – Zarząd Okręgowy w Olsztynie, reprezentowanym przez Panią Dorotę Michalak, Przewodniczącą Zarządu Okręgowego w Olsztynie, Łowczego Okręgowego. Celem porozumienia jest wspólne działanie na rzecz edukacji młodzieży w zakresie kuchni myśliwskiej jako formy tradycji kulinarnej Warmii i Mazur. Warsztaty rozpoczął Pan Paweł Błażewicz, Przewodniczący Komisji ds. Promocji Dziczyzny Zarządu Okręgowego PZŁ w Olsztynie, który przywitał przybyłych gości i uczestników warsztatów oraz zaprosił do wysłuchania sygnałów myśliwskich w wykonaniu Pani Doroty Michalak, Łowczej Okręgowej, oraz Pana Jarka Parola, Sygnalisty Myśliwskiego. Następnie głos zabrała Pani Dorota Michalak, która przywitała uczniów oraz przedstawiła walory odżywcze dziczyzny. Pani Wioletta Róża Rutkowska, Dyrektor Szkoły, również zabrała głos, dziękując za przybycie i zorganizowanie warsztatów kulinarnych dla młodzieży.

Po przemówieniach do działania wkroczył szef kuchni, Pan Jakub Wolski, który rozpoczął warsztaty od fachowego podziału tuszki dzika, bohatera dzisiejszych warsztatów. Zachęcił uczniów do spróbowania swoich sił w rozbiorze na elementy kulinarne pod jego fachowym okiem. Następnie uczniowie przystąpili do sporządzania soczystych burgerów z dzika z aromatycznym majonezem jałowcowym, genialnego dzikiego gulaszu oraz wyśmienitego pasztetu z dzika. Pod czujnym okiem szefa kuchni, Pana Jakuba Wolskiego, młodzież z zaangażowaniem i entuzjazmem wykonywała kolejne etapy przygotowywania potraw. Szef kuchni był pod wrażeniem ich pracy, doceniając zarówno ich ogromne zaangażowanie, jak i duże umiejętności praktyczne.

Na koniec warsztatów wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz własnoręcznie przygotowany i pięknie zapakowany pasztet z dzika. Całe wydarzenie było niecodzienną okazją do promowania regionalnych tradycji kulinarnych, połączonych z edukacją i praktycznym doświadczeniem. Uczniowie mieli możliwość nie tylko nauczyć się nowych technik kulinarnych, ale także poznać walory odżywcze dziczyzny oraz znaczenie kuchni myśliwskiej w tradycji Warmii i Mazur.

Koordynatorami warsztatów kulinarnych byli Pan Paweł Błażewicz, Przewodniczący Komisji ds. Promocji Dziczyzny Zarządu Okręgowego PZŁ w Olsztynie, oraz Pani Jolanta Urbanek, Wicedyrektor Zespołu Szkół Gastronomiczno-Spożywczych im. Wisławy Szymborskiej w Olsztynie. Dzięki ich zaangażowaniu, warsztaty okazały się wielkim sukcesem, a uczestnicy z pewnością na długo zapamiętają to wyjątkowe doświadczenie.

Projekty Unijne

Gotowi na sukces - wzrost kompetencji zawodowych w ramach mobilności międzynarodowej - Projekt FERS

Gotowi na sukces

Eko Smaki

Eko Smaki

Pilotażowe wdrożenie modelu SCWEW

Pilotażowe wdrożenie modelu SCWEW

„Profilaktyka na miarę”

Szkoła Promująca Zdrowie

Szkoła Promująca Zdrowie

Poznaj Gastronomik



Skip to content