Sprawozdanie z pracy
Zespołu ds. Edukacji Włączającej i Współpracy z SCWEW
II półrocze rok szkolny 2021/2022
Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach projektu „Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą (SCWEW)” Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014−2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Działania Zespołu ds. Edukacji Włączającej i Współpracy z SCWEW w drugim półroczu obejmowały następujące obszary:
Konsultacje kadry pedagogicznej w zakresie pracy z młodzieżą dotyczące wybranych tematów tj.
- 21.02.2022 r. – Wsparcie ucznia z Zespołem Aspergera i niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim – p. Agnieszka Skindel -Bieńkowska, p. Milena Lewandowska (specjalistki ds. edukacji włączającej), p. Sylwia Przybylińska (ekspertka ds. edukacji włączającej). Celem spotkania było zwiększenie kompetencji kadry pedagogicznej w zakresie metod i technik pracy edukacyjnej i wychowawczej z uczniami z zespołem Aspergera oraz upowszechnienie dobrych praktyk i wiedzy dotyczącej funkcjonowania tych uczniów w środowisku szkolnym.
Link do wydarzenia: https://zsgs.olsztyn.eu/wydarzenia/edukacja-wlaczajaca-przyklady-dobrych-praktyk/
- 28.02.2022 r. Konsultacje przeprowadzone przez p. Sylwię Przybylińską i p. Milenę Lewandowską z ZPE dla zainteresowanych nauczycieli naszej szkoły w zakresie pracy z uczniem o obniżonych możliwościach intelektualnych oraz upośledzeniu umysłowym w stopniu lekkim.
- 02.03.2022 r. – Konsultacje przeprowadzone przez p. Sylwię Przybylińską w zakresie pracy z uczniem z zespołem Aspergera, włączenie ucznia do zespołu klasowego oraz współpracy z rodzicem ucznia z zespołem Aspergera.
- 28.03.2022 r. – Konsultacje w zakresie pracy z uczniem o obniżonych możliwościach intelektualnych, upośledzeniu umysłowym w stopniu lekkim – p. Agnieszka Skindel-Bieńkowska, p. Joanna Biłat-Lachowska.
Konsultacje mające na celu podniesienie kompetencji w zakresie efektywnego wykorzystania sprzętu specjalistycznego tj.
- 23.02.2022 r. konsultacje z p. wicedyrektor Wiolettą Rutkowską przeprowadzone przez p. Ewelinę Tarkowską – Ekspertkę ds. informacji i ewaluacji SCWEW w Olsztynie
- 14.03.2022 r. p. Beata Borucka uczestniczyła w szkoleniu na temat: „Jakie pomoce wybrać w programie Aktywna Tablica do realizacji zajęć rewalidacyjnych z wykorzystaniem TIK” zorganizowanym przez Ei System.
- 08.06.2022 r. p. Beata Borucka poprowadziła lekcję otwartą, w której uczestniczył doradca metodyczny ds. matematyki z W- M ODN w Olsztynie. W prezentowanej lekcji, oprócz tematu lekcji były przedstawione możliwości techniczne monitora multimedialnego i wizualizera np. były tworzone wykresy funkcji w programie geogebra, wyświetlony został film edukacyjny z portalu Pi-stacja, zadania ze strony e-lernado.pl.
Konsultacje indywidualne dla dyrektorów szkół i przedszkoli i koordynatorów edukacji włączającej i współpracy ze SCWEW ( 04.03.2022 r. konsultacje z p.Wandą Agnieszką Jabłońską – Lider SCWEW w Olsztynie).
Udział w konferencji zorganizowanej przez Specjalistyczne Centrum Wspierające Edukację Włączającą w Olsztynie „Inkluzyjny nurt edukacji szkolnej – oczywista nieoczywistość?” (17.03.2022 r.)
Było to niezwykłe spotkanie przedstawicieli placówek edukacyjnych, objętych wsparciem SCWEW, przedstawicieli samorządu, Warmińsko – Mazurskiego Kuratorium Oświaty oraz innych podmiotów związanych z edukacją, pomocą osobom z różnymi niepełnosprawnościami.
Gościem specjalnym, który uświetnił to ważne dla edukacji wydarzenie była Pani Marzena Machałek – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Pełnomocnik Rządu do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki, edukacji włączającej oraz kształcenia zawodowego.
Konferencja była nadzwyczajną okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń związanych z kształceniem osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz doskonałą kampanią społeczną propagującą ideę edukacji włączającej. Było to niezwykłe spotkanie również w kontekście aktualnych wydarzeń na świecie, wyzwań, które teraz stoją przed polską szkołą, nauczycielami – czyli objęcie pomocą, włączenie w polski system edukacji ofiar wojny, dzieci i młodzieży z Ukrainy.
Link do wydarzenia: https://zsgs.olsztyn.eu/wydarzenia/konferencja-inkluzyjny-nurt-edukacji-szkolnej-oczywista-nieoczywistosc/
Poniżej linki do materiałów przygotowanych przez lokalne media zaproszone na konferencję:
Wiceminister Edukacji i Nauki Marzena Machałek o edukacji włączającej i konferencji SCWEW w Olsztynie:
https://olsztyn.tvp.pl/59101783/17322
Radio Olsztyn o SCWEW w Olsztynie:
https://radioolsztyn.pl/szkoly-specjalne-ze-wsparciem-ruszyl-pilotazowy-program/01625936
TVP3 Olsztyn o SCWEW i ZPE w Olsztynie:
Artykuł o konferencji znajdziemy również na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji:
Superwizja koleżeńska/ obserwacja wspierająca (13.05.2022 r.), która dotyczyła obserwacji zajęć w klasie 3kp prowadzonych przez p. Annę Deptułę z jednostki M6.J2 Przygotowanie dań kuchni polskiej i różnych narodów a obserwowanych przez specjalistkę z ZPE p. Joannę Biłat-Lachowską.
Celem superwizji koleżeńskiej była obserwacja zajęć praktycznych, pracy w grupie uczniów z Zespołem Aspergera oraz zwrócenie uwagi na dobór odpowiednich metod pracy z uczniami o specjalnych potrzebach. Superwizja koleżeńska jest doskonałą metodą wspierania rozwoju zawodowego i osobistego, a także warsztatu pracy nauczyciela.
Najistotniejszym aspektem superwizji jest bowiem wzajemna wymiana doświadczeń, przemyśleń, wspólnej analizy nad źródłami trudności pracy z uczniami o specjalnych potrzebach oraz dochodzeniem do nowych rozwiązań. Superwizor pełni funkcję wspierającą, jako tzw. „ dodatkowa para oczu”, zgodnie z takim podejściem przekazuje nauczycielom informację, jakie zjawiska dostrzegł w czasie lekcji i zachęca tym samych nauczyciela do autorefeksji. Efektywna superwizja jest sposobem na rozwój jakości nauczania w szkole, a jednocześnie na zmniejszenie liczby problemów wychowawczo-profilaktycznych, z którymi spotyka się społeczność szkolna.
Przed obserwacją koleżeńską w klasie 3kp, odbyły się konsultacje nauczyciela p. Anny Deptuły ze specjalistami SCWEW w Olsztynie m.in. z p. Joanną Biłat-Lachowską (10.05.2022 r.), podczas których ustalono zasady obserwacji, założenia i wzajemne oczekiwania nauczycieli. Natomiast po przeprowadzonej lekcji (16.05.2022r.), odbyło się spotkanie podsumowujące na którym zostały omówione zajęcia, mocne strony nauczyciela, sformułowane wnioski i wskazówki pomocne w dalszej pracy pedagogiczno-wychowawczej.
Nagranie SPOT-u reklamującego Edukację Włączającą dla TV Kopernik w ramach kampanii społecznej mającej na celu wspieranie włączającej społeczności lokalnej (13.05.2022 r.).
Nagranie obejmowało fragment zajęć praktycznych prowadzonych w klasie 3kp przez p. Annę Deptułę oraz wywiad z p. wicedyrektor Wiolettą Rutkowską.
Obserwacja modelowych zajęć (lekcji otwartych) na terenie naszej szkoły z zakresu rozwijania umiejętności społecznych i emocjonalnych skierowanych do uczniów klas pierwszych (gr. zróżnicowana) w których uczestniczyła p. Aleksandra Salczyńska:
- 05.2022 r. w klasie 1 k, prowadząca p. Michalina Kłujszo-Chudzińska (ZPE w Olsztynie);
- 05.2022 r. w klasie 1c, prowadząca p. Agnieszka Skindel-Bieńkowska (ZPE w Olsztynie).
Podczas zajęć, obserwujący nauczyciel p. Aleksadra Salczyńska mogła zapoznać się z różnorodnymi formami pracy z uczniami o indywidualnych potrzebach oraz sposobami budowania przyjaznego klimatu sprzyjającego nauce, które zastosowała na lekcji specjalistka z SCWEW.
Obserwacja modelowych zajęć (lekcji otwartych) na terenie ZPE w Olsztynie z matematyki w których uczestniczyła p. Beata Borucka (08.06.2022 r.)
Obserwacja lekcji matematyki na poziomie szkoły ponadpodstawowej dotyczyła głównie aspektów dydaktycznych m.in.
- koncepcji lekcji, realizacji założonych celów;
- zastosowania odpowiednich metod pracy z uczniami;
- dobór zagadnień merytorycznych związanych z tematem lekcji, w szczególności zadań (uzależnienie treści lekcji od możliwości uczniów);
- umiejętności planowania, przygotowania i realizacji koncepcji lekcji, odpowiadającej wymaganiom programowym i możliwościom uczniów.
Wszystkie obserwowane zajęcia modelowe poprzedzone były konsultacjami dotyczącymi zakresu, tematyki zajęć, natomiast po lekcjach została przeprowadzona ewaluacja, omówienie i podsumowanie zajęć.
Konsultacje eksperckie indywidualne i grupowe dla nauczycieli naszej szkoły.
- 23.05.2022 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z p. Michaliną Kłujszo-Chudzińską z ZPE w Olsztynie na temat: „Metod pracy z młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim”.
Celem konsultacji było:
- Zwiększenie kompetencji nauczyciela w zakresie metod pracy z uczniem z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim.
- Wymiana doświadczeń w upowszechnianiu praktyk dotyczących edukacji włączającej uczniów z niepełnosprawnością intelektualną.
- Integracja ucznia z zespołem klasowym.
- Sposoby motywowania do nauki.
- 14.06.2022 r. odbyło się szkolenie on-line/ konsultacje z p. Aleksandrą Krzywińską, psychologiem, psychoterapeutką i seksulogiem klinicznym na temat: „Budowania tolerancji w zespole klasowym pod kątem osób o odmiennej tożsamości płciowej”. Celem konsultacji było zwiększenie wiedzy nauczycieli na temat różnorodności osób o odmiennej tożsamości płciowej, budowanie tolerancji wśród uczniów, przeciwdziałanie homofobii i dyskryminacji płciowej wśród społeczności szkolnej.
Wymiana doświadczeń między szkołami Zespołem Szkół Gastronomiczno -Spożywczych w Olsztynie a Zespołem Placówek Edukacyjnych w ramach edukacji włączającej poprzez udział Koordynator ds. edukacji włączającej i współpracy z SCWEW p. wicedyrektor Wioletty Rutkowskiej w innowacji pedagogicznej „Szansa na zawodowy sukces”- kształcenie profilowane z elementami kształcenia modułowego ukierunkowane na przygotowanie uczniów do pracy w charakterze pomocy kuchennej (10.06. 2022 r.).
Udział p. wicedyrektor Wioletty Rutkowskiej w egzaminie praktycznym, finalizującym 4 lata edukacji młodzieży w szkole przysposabiającej do pracy według nowatorskich wytycznych autorskiego projektu nauczycieli.
Link do wydarzenia: https://zsgs.olsztyn.eu/wydarzenia/rok-szkolny-2021-2022/pomagamy-zdobyc-zawod/
Wnioski wynikające z pracy w II półroczu roku szkolnego 2021/2022.
- Wszystkie zaplanowane działania w II semestrze zostały zrealizowane (obejmowały one III i IV etap trwania projektu).
- Nauczyciele mają potrzebę udziału w konsultacjach doradczo – szkoleniowych w zakresie podniesienia kompetencji pracowników szkoły związanych z działaniami interwencyjnymi zaistniałymi w pracy pedagogicznej oraz wsparciem uczniów o zróżnicowanych potrzebach edukacyjnych.
Rekomendacje do pracy w roku szkolnym 2022/2023.
- Organizacja wizyt studyjnych oraz innych form wymiany wiedzy i doświadczeń (tzw. dobre praktyki), kontynuacja współpracy z Zespołem Placówek Edukacyjnych wymiany doświadczeń w pracy z uczniami o zróżnicowanych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych.
- Obserwacja zajęć modelowych prowadzonych przez specjalistów, nauczycieli ZPE.
- Kontynuacja lekcji otwartych przez nauczycieli ZSGS w obecności specjalisty superwizje wspierające.
- Zapewnienie wszystkim uczniom możliwości pełnego rozwoju z uwzględnieniem ich indywidualnych potrzeb i możliwości.
- Zwiększenie wsparcia dla rodziców uczniów ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi.
- Zwiększenie współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, instytucjami i organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób ze zróżnicowanymi potrzebami oraz ich rodzin.
- Dalsze uczestniczenie w szkoleniach dotyczących realizacji zadań projektowych/grantowych SCWEW (kadra kierownicza).
- Dokonanie ewaluacji procesu edukacji pod kątem wyników egzaminu zawodowego osób objętych pomocą PP (uczniów z orzeczeniami), którzy przystąpili w czerwcu do egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe. (Czas realizacji zadania – do końca października 2022 r.)
- Monitorowanie losów absolwentów Szkoły Branżowej I Stopnia (osób objętych pomocą PP) w zakresie ich funkcjonowania na rynku pracy.
Przygotowała Katarzyna Tunkiewicz
Członkowie Zespołu:
- Wicedyrektor Wioletta Rutkowska – Koordynator ds. edukacji włączającej i współpracy z SCWEW
- Katarzyna Tunkiewicz – przewodnicząca zespołu, Agnieszka Klejbach, Beata Borucka, Anna Deptuła, Marta Czajkowska, Sylwia Olbryś