Sprawozdanie z pracy  Zespołu ds. Edukacji Włączającej i Współpracy z SCWEW
II okres rok szkolny 2022/2023

Działania Zespołu ds. Edukacji Włączającej i Współpracy z SCWEW w drugim okresie obejmowały następujące obszary:

Konsultacje eksperckie indywidualne i grupowe dla nauczycieli i specjalistów dotyczące wybranych tematów tj.

  • 22.02.2023 r. – Warsztaty grupowe dla nauczycieli „Zaburzenia przetwarzania słuchowego a osiągnięcia w uczeniu się” prowadzone przez specjalistkę panią Michalinę Kłujszo-Chudzińską z ZPE w Olsztynie w których uczestniczyli: Pani Dyrektor Wioletta Róża Rutkowska, Pani Wicedyrektor Anna Deptuła, Pani Katarzyna Masiak, Pani Katarzyna Tunkiewicz, Pan Szymon Gałązka, Pan Dariusz Waszkinel.

 

  • 01.03.2023 r. – Konsultacje dot. „Współpracy z rodzicami w procesie wychowawczym”, które również prowadziła Pani Michalina Kłujszo-Chudzińska z ZPE w Olsztynie, które dotyczyły oczekiwań w relacji wychowawca/ nauczyciel- rodzic/opiekun, sposobów zachęcania rodziców do współpracy, mediacyjnej roli nauczyciela w rozwiązywaniu konfliktów.

 

  • 01.03.2023 r. – Konsultacje eksperckie grupowe z Panią Eweliną Wierzbicką z ZPE w Olsztynie dot. „Zaburzeń psychospołecznych rozwoju ucznia – agresji, lęków, depresji, samookaleczeń wśród młodzieży”. W czasie konsultacji omawiane były działania korygujące dotyczące m.in. stworzenia relacji opartych na poczuciu więzi i współodpowiedzialności, wypracowanie u dziecka sposobów radzenia sobie z emocjami, wypracowanie właściwego poczucia własnej wartości u ucznia, praca nad motywacją ucznia do zmiany niepożądanych zachowań.

 

  • 24.05.2023 r. – Konsultacje planistyczne na 3 miesięczny okres trwałości projektu oraz podsumowanie zrealizowanych etapów projektu. W konsultacjach z p. Sylwią Przybylińską oraz p. Eweliną Wierzbicką uczestniczyła Pani Dyrektor Wioletta Rutkowska, Pani Wicedyrektor Jolanta Urbanek oraz p. Katarzyna Tunkiewicz.

 

Obserwacje modelowych zajęć (lekcji otwartych) na terenie naszej szkoły z zakresu rozwijania umiejętności społecznych i emocjonalnych w ramach godziny wychowawczej w klasie zróżnicowanej oraz obserwacja zajęć praktycznych w Zespole Placówek Edukacyjnych.

  • 06.02.2023 r. p. Małgorzata Marciniec uczestniczyła w zajęciach praktycznych w ZPE w Olsztynie, które prowadził p. Michał Śliwiński. Obserwacja zajęć modelowych dotyczyła głównie aspektów dydaktycznych m.in. zastosowania odpowiednich metod pracy z uczniami o zróżnicowanych potrzebach, umiejętności planowania, przygotowania i realizacji koncepcji lekcji, odpowiadającej możliwościom uczniów.

 

  • 17.02.2023 r. została przeprowadzona lekcja modelowa podczas zajęć z wychowawcą w klasie 1 cb, prowadzącą była p. Milena Lewandowska (ZPE w Olsztynie).  Podczas zajęć, obserwująca nauczycielka p. Marlena Mańczak mogła zapoznać się z różnorodnymi metodami integracji zespołu klasowego m.in. wykorzystaniem gry „Łamacz lodów”.

 

  • 20.02.2023 r. odbyło się spotkanie konsularne w Zespole Placówek Edukacyjnych w Olsztynie w którym uczestniczyli koordynatorzy SCWEW oraz nauczyciele z placówek objętych pilotażem Modelu Funkcjonowania Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą. Przedstawicielami z naszej szkoły byli: Koordynator SCWEW Pani Dyrektor Wioletta Róża Rutkowska, Pani Wicedyrektor Anna Deptuła, Pani Beata Borucka, Pani Katarzyna Tunkiewicz. Celem spotkania była ewaluacja działań w ramach projektu, przedstawienie korzyści, trudności oraz uwag związanych z realizacją poszczególnych etapów.

Odbyły się spotkania oraz szkolenia on-line w ramach utworzonej sieci współpracy i samokształcenia dla szkół i przedszkoli ogólnodostępnych.

  • 10.05. 2023 r. odbyło się spotkanie on-line, które poprowadził Pan Julian Czurko dot. „Współnauczania w praktyce szkolnej (co-teaching)”. W czasie spotkania omówiono istniejące modele współnauczania, czynniki, od których może zależeć jakość współpracy między nauczycielami, a także korzyści płynące z takiego sposobu współpracy dla pedagogów.

Nauczycielami biorącymi udział w szkoleniu on-line byli: Pani Dyrektor Wioletta Róża Rutkowska, Pani Wicedyrektor Anna Deptuła, p. Marta Czajkowska, p. Sylwia Olbryś, p. Agnieszka Zomkowska, p. Katarzyna Tunkiewicz.

  • 5-6.06.2023 r. odbyła się dwudniowa konferencja on-line zorganizowana przez Ośrodek Rozwoju Edukacji „Rola SCWEW w budowaniu przyjaznego środowiska edukacyjnego – podsumowanie projektu”. Poruszane tematy podczas konferencji to m.in.:
  • Jak rozmawiać o edukacji włączającej?
  • Zróżnicowane grupy dzieci/uczniów jakie to są wyzwania i dla kogo?
  • Obciążenia zawodowe w pracy nauczyciela.
  • Co wyróżnia SCWEW od innych form wsparcia nauczycieli.
  • Rozpoznanie potrzeb i jej znaczenie dla sukcesu działania SCWEW.
  • Ewaluacja pracy SCWEW w kontekście weryfikacji modelowych rozwiązań.
  • Modele SCWEW w innych krajach
  • Rola superwizji w procesie rozwoju zawodowego nauczycieli.

Prezentacja działań SCWEW dla danej szkoły/ przedszkola – ewaluacja projektu, zapoznanie rady pedagogicznej z wynikami pilotażu.

  • 21.04.2023 r. podczas rady pedagogicznej Lider SCWEW Pani Wanda Jabłońska oraz Ekspert ds. edukacji włączającej Pani Sylwia Przybylińska zapoznały wszystkich nauczycieli z wynikami ewaluacji pilotażu prowadzonego przez SCWEW w Olsztynie.
  • 20.06.2023 r. odbyła się konferencja podsumowująca „Inkluzyjny nurt edukacji szkolnej – z doświadczeniem w przyszłość”, w której braliśmy udział.

Konferencja poświęcona była podsumowaniu Pilotażowego Wdrożenia Modelu SCWEW i prezentacji wniosków wynikających z funkcjonowania SCWEW w środowiskach lokalnych.

W wydarzeniu wzięła udział m.in. kadra SCWEW, zastępca dyrektora Departamentu Wychowania i Edukacji Włączającej w MEiN – Pani Elżbieta Neroj, przedstawiciele placówek biorących udział w projekcie, przedstawiciele samorządu terytorialnego, kuratorium oświaty, poradni psychologiczno-pedagogicznych, instytucji działających na rzecz edukacji włączającej.

W czasie konferencji oprócz wystąpień licznych prelegentów odbyły się dwa panele dyskusyjne. Pierwszy panel skierowany był do młodzieży, przedstawicieli szkół biorących udział w projekcie, w którym uczestniczyła również uczennica naszej szkoły, klasy 3Tb – Mariia Lymar. Podczas dyskusji uczniowie dzielili się swoimi refleksjami dotyczącymi inkluzji szkolnego bycia, opowiadali o swoich przemyśleniach na temat co jest dla nich zrozumiałe a co skomplikowane w koncepcji edukacji włączającej, oraz skierowali słowa do swoich rówieśników, nauczycieli na temat prawidłowych postaw potrzebnych do budowania dialogu pomiędzy wszystkimi członkami społeczności szkolnej, tworzenia klimatu i dobrych zmian w szkolnictwie, wyrównywania szans edukacyjnych i stwarzania warunków do rozwoju każdego ucznia, również ucznia z niepełnosprawnościami.

W drugim panelu dyskusyjnym na temat systemowej ilustracji inkluzji wzięli udział m.in. przedstawiciele instytucji, placówek działających na rzecz edukacji włączającej, przedstawiciel rodziców uczniów z niepełnosprawnościami.

Uczestnicy panelu podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat współpracy i wsparcia, jakie otrzymali w trakcie trwania pilotażu oraz korzyści płynących z działalności SCWEW. W dyskusji podsumowującej konferencję jednoznacznie wskazano na rolę SCWEW w budowaniu kompletnego systemu wsparcia przedszkoli i szkół ogólnodostępnych w pracy z grupą, klasą zróżnicowaną. Podkreślono, jak istotne dla procesu edukacji jest funkcjonowanie SCWEW i możliwość bezpośredniego kontaktu z ekspertami, implementowanie dobrych praktyk, budowanie szkoły odpowiadającej na potrzeby wszystkich uczniów.

Link do wydarzenia

Wnioski wynikające z pracy w II okresie roku szkolnego 2022/2023.

  • Większość nauczycieli była zadowolona ze współpracy SCWEW w Olsztynie co wykazały wyniki ankiet ewaluacyjnych.
  • Nauczyciele w naszej szkole zawsze starają się otoczyć opieką uczniów ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi, nie tylko uczniów z orzeczeniami czy opiniami. Tych uczniów trafia do nas coraz więcej.
  • Udział naszej szkoły w tym projekcie jeszcze bardziej uwrażliwił nie tylko kadrę nauczycielską, ale również samą młodzież na potrzeby innych.
  • Dzięki wsparciu jakie otrzymaliśmy od specjalistów SCWEW- szczególnie wsparciu merytorycznemu w pracy z uczniami o indywidualnych potrzebach, czujemy się pewniej w swojej pracy, osiągamy coraz lepsze efekty edukacyjne i pedagogiczne.
  • Jednym z cenniejszym aspektów udziału naszej szkoły w projekcie są relacje, które nawiązały się podczas spotkań ze specjalistami SCWEW w Olsztynie oraz koordynatorami. Nastąpiło wzmocnienie potencjału kadrowego (zarówno kadry pedagogicznej jak i niepedagogicznej szkoły) właśnie poprzez wymianę doświadczeń związanych z kształceniem osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, transfer wiedzy w zakresie metod i technik pracy m.in. poprzez możliwość obserwacji lekcji modelowych oraz uczestnictwa w tzw. superwizjach, które były doskonałą metodą wspierania rozwoju zawodowego i osobistego nauczyciela.
  • Wartością dodaną udziału w projekcie jest przekazanie pomocy dydaktycznych, sprzętu zakupionego dla naszej szkoły.

 

Rekomendacje do pracy w I okresie roku szkolnego 2023/2024.

  • Dalsze wspieranie nauczycieli w zakresie pracy z grupą zróżnicowaną.
  • Dokonanie ewaluacji procesu edukacji pod kątem wyników egzaminu zawodowego osób objętych pomocą PP (uczniów z orzeczeniami), którzy przystąpili w czerwcu do egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe. (Czas realizacji zadania – do końca września 2023 r.)
  • Monitorowanie losów absolwentów Szkoły Branżowej I stopnia w Olsztynie (osób objętych pomocą PP) w zakresie ich funkcjonowania na rynku pracy.

 

Przygotowała  Katarzyna Tunkiewicz

 

Członkowie Zespołu:

  • Dyrektor Wioletta Róża Rutkowska – Koordynator ds. edukacji włączającej i współpracy z SCWEW
  • Katarzyna Tunkiewicz – przewodnicząca zespołu, Beata Borucka, Anna Deptuła, Marta Czajkowska, Sylwia Olbryś

Projekty Unijne

Gotowi na sukces - wzrost kompetencji zawodowych w ramach mobilności międzynarodowej - Projekt FERS

Gotowi na sukces

Eko Smaki

Eko Smaki

Pilotażowe wdrożenie modelu SCWEW

Pilotażowe wdrożenie modelu SCWEW

„Profilaktyka na miarę”

Szkoła Promująca Zdrowie

Szkoła Promująca Zdrowie

Poznaj Gastronomik



Skip to content