Sprawozdanie z pracy Zespołu ds. Edukacji Włączającej i Współpracy z SCWEW
II okres rok szkolny 2022/2023
Działania Zespołu ds. Edukacji Włączającej i Współpracy z SCWEW w drugim okresie obejmowały następujące obszary:
Konsultacje eksperckie indywidualne i grupowe dla nauczycieli i specjalistów dotyczące wybranych tematów tj.
- 22.02.2023 r. – Warsztaty grupowe dla nauczycieli „Zaburzenia przetwarzania słuchowego a osiągnięcia w uczeniu się” prowadzone przez specjalistkę panią Michalinę Kłujszo-Chudzińską z ZPE w Olsztynie w których uczestniczyli: Pani Dyrektor Wioletta Róża Rutkowska, Pani Wicedyrektor Anna Deptuła, Pani Katarzyna Masiak, Pani Katarzyna Tunkiewicz, Pan Szymon Gałązka, Pan Dariusz Waszkinel.
- 01.03.2023 r. – Konsultacje dot. „Współpracy z rodzicami w procesie wychowawczym”, które również prowadziła Pani Michalina Kłujszo-Chudzińska z ZPE w Olsztynie, które dotyczyły oczekiwań w relacji wychowawca/ nauczyciel- rodzic/opiekun, sposobów zachęcania rodziców do współpracy, mediacyjnej roli nauczyciela w rozwiązywaniu konfliktów.
- 01.03.2023 r. – Konsultacje eksperckie grupowe z Panią Eweliną Wierzbicką z ZPE w Olsztynie dot. „Zaburzeń psychospołecznych rozwoju ucznia – agresji, lęków, depresji, samookaleczeń wśród młodzieży”. W czasie konsultacji omawiane były działania korygujące dotyczące m.in. stworzenia relacji opartych na poczuciu więzi i współodpowiedzialności, wypracowanie u dziecka sposobów radzenia sobie z emocjami, wypracowanie właściwego poczucia własnej wartości u ucznia, praca nad motywacją ucznia do zmiany niepożądanych zachowań.
- 24.05.2023 r. – Konsultacje planistyczne na 3 miesięczny okres trwałości projektu oraz podsumowanie zrealizowanych etapów projektu. W konsultacjach z p. Sylwią Przybylińską oraz p. Eweliną Wierzbicką uczestniczyła Pani Dyrektor Wioletta Rutkowska, Pani Wicedyrektor Jolanta Urbanek oraz p. Katarzyna Tunkiewicz.
Obserwacje modelowych zajęć (lekcji otwartych) na terenie naszej szkoły z zakresu rozwijania umiejętności społecznych i emocjonalnych w ramach godziny wychowawczej w klasie zróżnicowanej oraz obserwacja zajęć praktycznych w Zespole Placówek Edukacyjnych.
- 06.02.2023 r. p. Małgorzata Marciniec uczestniczyła w zajęciach praktycznych w ZPE w Olsztynie, które prowadził p. Michał Śliwiński. Obserwacja zajęć modelowych dotyczyła głównie aspektów dydaktycznych m.in. zastosowania odpowiednich metod pracy z uczniami o zróżnicowanych potrzebach, umiejętności planowania, przygotowania i realizacji koncepcji lekcji, odpowiadającej możliwościom uczniów.
- 17.02.2023 r. została przeprowadzona lekcja modelowa podczas zajęć z wychowawcą w klasie 1 cb, prowadzącą była p. Milena Lewandowska (ZPE w Olsztynie). Podczas zajęć, obserwująca nauczycielka p. Marlena Mańczak mogła zapoznać się z różnorodnymi metodami integracji zespołu klasowego m.in. wykorzystaniem gry „Łamacz lodów”.
- 20.02.2023 r. odbyło się spotkanie konsularne w Zespole Placówek Edukacyjnych w Olsztynie w którym uczestniczyli koordynatorzy SCWEW oraz nauczyciele z placówek objętych pilotażem Modelu Funkcjonowania Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą. Przedstawicielami z naszej szkoły byli: Koordynator SCWEW Pani Dyrektor Wioletta Róża Rutkowska, Pani Wicedyrektor Anna Deptuła, Pani Beata Borucka, Pani Katarzyna Tunkiewicz. Celem spotkania była ewaluacja działań w ramach projektu, przedstawienie korzyści, trudności oraz uwag związanych z realizacją poszczególnych etapów.
Odbyły się spotkania oraz szkolenia on-line w ramach utworzonej sieci współpracy i samokształcenia dla szkół i przedszkoli ogólnodostępnych.
- 10.05. 2023 r. odbyło się spotkanie on-line, które poprowadził Pan Julian Czurko dot. „Współnauczania w praktyce szkolnej (co-teaching)”. W czasie spotkania omówiono istniejące modele współnauczania, czynniki, od których może zależeć jakość współpracy między nauczycielami, a także korzyści płynące z takiego sposobu współpracy dla pedagogów.
Nauczycielami biorącymi udział w szkoleniu on-line byli: Pani Dyrektor Wioletta Róża Rutkowska, Pani Wicedyrektor Anna Deptuła, p. Marta Czajkowska, p. Sylwia Olbryś, p. Agnieszka Zomkowska, p. Katarzyna Tunkiewicz.
- 5-6.06.2023 r. odbyła się dwudniowa konferencja on-line zorganizowana przez Ośrodek Rozwoju Edukacji „Rola SCWEW w budowaniu przyjaznego środowiska edukacyjnego – podsumowanie projektu”. Poruszane tematy podczas konferencji to m.in.:
- Jak rozmawiać o edukacji włączającej?
- Zróżnicowane grupy dzieci/uczniów jakie to są wyzwania i dla kogo?
- Obciążenia zawodowe w pracy nauczyciela.
- Co wyróżnia SCWEW od innych form wsparcia nauczycieli.
- Rozpoznanie potrzeb i jej znaczenie dla sukcesu działania SCWEW.
- Ewaluacja pracy SCWEW w kontekście weryfikacji modelowych rozwiązań.
- Modele SCWEW w innych krajach
- Rola superwizji w procesie rozwoju zawodowego nauczycieli.
Prezentacja działań SCWEW dla danej szkoły/ przedszkola – ewaluacja projektu, zapoznanie rady pedagogicznej z wynikami pilotażu.
- 21.04.2023 r. podczas rady pedagogicznej Lider SCWEW Pani Wanda Jabłońska oraz Ekspert ds. edukacji włączającej Pani Sylwia Przybylińska zapoznały wszystkich nauczycieli z wynikami ewaluacji pilotażu prowadzonego przez SCWEW w Olsztynie.
- 20.06.2023 r. odbyła się konferencja podsumowująca „Inkluzyjny nurt edukacji szkolnej – z doświadczeniem w przyszłość”, w której braliśmy udział.
Konferencja poświęcona była podsumowaniu Pilotażowego Wdrożenia Modelu SCWEW i prezentacji wniosków wynikających z funkcjonowania SCWEW w środowiskach lokalnych.
W wydarzeniu wzięła udział m.in. kadra SCWEW, zastępca dyrektora Departamentu Wychowania i Edukacji Włączającej w MEiN – Pani Elżbieta Neroj, przedstawiciele placówek biorących udział w projekcie, przedstawiciele samorządu terytorialnego, kuratorium oświaty, poradni psychologiczno-pedagogicznych, instytucji działających na rzecz edukacji włączającej.
W czasie konferencji oprócz wystąpień licznych prelegentów odbyły się dwa panele dyskusyjne. Pierwszy panel skierowany był do młodzieży, przedstawicieli szkół biorących udział w projekcie, w którym uczestniczyła również uczennica naszej szkoły, klasy 3Tb – Mariia Lymar. Podczas dyskusji uczniowie dzielili się swoimi refleksjami dotyczącymi inkluzji szkolnego bycia, opowiadali o swoich przemyśleniach na temat co jest dla nich zrozumiałe a co skomplikowane w koncepcji edukacji włączającej, oraz skierowali słowa do swoich rówieśników, nauczycieli na temat prawidłowych postaw potrzebnych do budowania dialogu pomiędzy wszystkimi członkami społeczności szkolnej, tworzenia klimatu i dobrych zmian w szkolnictwie, wyrównywania szans edukacyjnych i stwarzania warunków do rozwoju każdego ucznia, również ucznia z niepełnosprawnościami.
W drugim panelu dyskusyjnym na temat systemowej ilustracji inkluzji wzięli udział m.in. przedstawiciele instytucji, placówek działających na rzecz edukacji włączającej, przedstawiciel rodziców uczniów z niepełnosprawnościami.
Uczestnicy panelu podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat współpracy i wsparcia, jakie otrzymali w trakcie trwania pilotażu oraz korzyści płynących z działalności SCWEW. W dyskusji podsumowującej konferencję jednoznacznie wskazano na rolę SCWEW w budowaniu kompletnego systemu wsparcia przedszkoli i szkół ogólnodostępnych w pracy z grupą, klasą zróżnicowaną. Podkreślono, jak istotne dla procesu edukacji jest funkcjonowanie SCWEW i możliwość bezpośredniego kontaktu z ekspertami, implementowanie dobrych praktyk, budowanie szkoły odpowiadającej na potrzeby wszystkich uczniów.
Wnioski wynikające z pracy w II okresie roku szkolnego 2022/2023.
- Większość nauczycieli była zadowolona ze współpracy SCWEW w Olsztynie co wykazały wyniki ankiet ewaluacyjnych.
- Nauczyciele w naszej szkole zawsze starają się otoczyć opieką uczniów ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi, nie tylko uczniów z orzeczeniami czy opiniami. Tych uczniów trafia do nas coraz więcej.
- Udział naszej szkoły w tym projekcie jeszcze bardziej uwrażliwił nie tylko kadrę nauczycielską, ale również samą młodzież na potrzeby innych.
- Dzięki wsparciu jakie otrzymaliśmy od specjalistów SCWEW- szczególnie wsparciu merytorycznemu w pracy z uczniami o indywidualnych potrzebach, czujemy się pewniej w swojej pracy, osiągamy coraz lepsze efekty edukacyjne i pedagogiczne.
- Jednym z cenniejszym aspektów udziału naszej szkoły w projekcie są relacje, które nawiązały się podczas spotkań ze specjalistami SCWEW w Olsztynie oraz koordynatorami. Nastąpiło wzmocnienie potencjału kadrowego (zarówno kadry pedagogicznej jak i niepedagogicznej szkoły) właśnie poprzez wymianę doświadczeń związanych z kształceniem osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, transfer wiedzy w zakresie metod i technik pracy m.in. poprzez możliwość obserwacji lekcji modelowych oraz uczestnictwa w tzw. superwizjach, które były doskonałą metodą wspierania rozwoju zawodowego i osobistego nauczyciela.
- Wartością dodaną udziału w projekcie jest przekazanie pomocy dydaktycznych, sprzętu zakupionego dla naszej szkoły.
Rekomendacje do pracy w I okresie roku szkolnego 2023/2024.
- Dalsze wspieranie nauczycieli w zakresie pracy z grupą zróżnicowaną.
- Dokonanie ewaluacji procesu edukacji pod kątem wyników egzaminu zawodowego osób objętych pomocą PP (uczniów z orzeczeniami), którzy przystąpili w czerwcu do egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe. (Czas realizacji zadania – do końca września 2023 r.)
- Monitorowanie losów absolwentów Szkoły Branżowej I stopnia w Olsztynie (osób objętych pomocą PP) w zakresie ich funkcjonowania na rynku pracy.
Przygotowała Katarzyna Tunkiewicz
Członkowie Zespołu:
- Dyrektor Wioletta Róża Rutkowska – Koordynator ds. edukacji włączającej i współpracy z SCWEW
- Katarzyna Tunkiewicz – przewodnicząca zespołu, Beata Borucka, Anna Deptuła, Marta Czajkowska, Sylwia Olbryś