Sprawozdanie z pracy

Zespołu ds. Edukacji Włączającej i Współpracy z SCWEW

I semestr / rok szkolny 2021/2022

 

Zgodnie z planem pracy Zespołu ds. Edukacji Włączającej i Współpracy z SCWEW
w ramach wyznaczonych obszarów w I semestrze zrealizowano:

 

  1. We wrześniu przeprowadzono diagnozę pogłębioną naszej szkoły dot. wsparcia uczniów o zróżnicowanych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych. Diagnoza pogłębiona została przeprowadzona zgodnie z założeniami kompleksowego wspomagania szkół. Źródłem informacji były: analiza dokumentacji, wywiady z przedstawicielami uczniów z klasy 3cp, 3kp, 3c oraz wybranymi rodzicami uczniów szkoły branżowej, spotkania i rozmowy z kadrą kierowniczą oraz wybranymi nauczycielami, analiza infrastruktury budynków.

W wyniku przeprowadzonej diagnozy pogłębionej opracowano następujące wnioski:

Nauczyciele w naszej szkole:

  • rozpoznają potrzeby i możliwości uczniów ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi poprzez: analizę orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego, wywiadu z rodzicami oraz obserwację;
  • mają wypracowany system opracowania WOPFU i IPET;
  • wskazują na wypracowane dostosowania: w miarę możliwości sadzanie ucznia ze Specjalistycznymi Potrzebami Edukacyjnymi w pierwszej ławce,  dostosowanie wielkości czcionki do indywidualnych potrzeb ucznia, jedno zadanie na stronie, dostosowanie zadań do możliwości ucznia;
  • nauczyciele zgłaszają następujące trudności w procesie nauczania uczniów z SPE m.in. rozpraszacze sensoryczne, zbyt duża ilość bodźców z otoczenia, hałas na przerwach, zbyt duża ilość osób w częściach wspólnych budynków;
  • zgłaszają potrzebę zorganizowania w przestrzeni szkolnej zorganizowania sali wyciszeń, w której uczniowie z trudnościami będą mieli okazję wyciszenia, uspokojenia się, odbudowania poczucia bezpieczeństwa;
  • nauczyciele są chętni do poznania metod pracy i sposoby dostosowania, które będą mogli wykorzystać na konkretnych przedmiotach;
  • wyrazili duże zainteresowanie lekcjami ćwiczeniowymi, zajęciami otwartymi w ramach realizowanego pilotażu.

Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi:

  • nie posiadają wystarczającej wiedzy na temat edukacji włączającej;
  • izolują się od rówieśników mimo, że marzą o prawdziwej przyjaźni, najczęściej szukają kontaktu z nauczycielem;
  • czują, że nie są akceptowani, nie są wybierani do pracy w grupach, nie zawierają bliższych znajomości;
  • zgłosili trudności: rozpraszacze sensoryczne, zbyt duża ilość bodźców z otoczenia, hałas na przerwach;
  • wymienili trudności w obsłudze wagi na zajęciach praktycznych oraz odczytywaniu godzin na zegarach wskazówkowych w salach lekcyjnych. W związku z tym czują się niepewni podczas zajęć praktycznych. Wstydzą się często poprosić nauczyciela o pomoc, ponieważ uważają, że zostaną odebrani przez innych uczniów, jako osoby bezradne, zagubione itp.

Rodzice:

  • wyrazili opinię, że Branżowa Szkoła I stopnia nr 5 jest przyjazna dziecku i rodzicowi.

Rodzice mówili o pozytywnej atmosferze podczas zespołów do spraw pomocy psychologiczno-pedagogicznej, podkreślania przez nauczycieli potencjału ich dzieci. Potwierdzili, iż są zapoznawani z zakresem udzielanej pomocy psychologiczno – pedagogicznej oraz z IPET i WOPFU, ale nie posiadają wiedzy, że powinni współtworzyć te dokumenty.

  • wskazują na potrzebę przygotowania uczniów do edukacji włączającej. Część rodziców uważa, że pomysł włączania uczniów ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi jest dobry, lecz utopijny. Nie chodzi tu tylko o wyposażenie szkoły w odpowiednie materiały, wyedukowanie kadry pedagogicznej, ale przede wszystkim o poziom nietolerancji większości społeczeństwa i wielorakość problemów, z którymi borykają się uczniowie w tym przedziale wiekowym. Zdaniem rodziców młodzież
    w tym wieku nie jest przystosowana do akceptacji, buntuje się, dąży do autonomiczności i akceptacji grupy rówieśniczej. W opinii rodziców osoby
    z Zespołem Aspergera i innymi niepełnosprawnościami mogą mieć w tej kwestii jeszcze większe trudności.
  • podkreślają potrzebę nauczenia dzieci empatii i właściwego reagowania. W ten sposób młody człowiek będzie umiał akceptować różne dysfunkcje i przyjmować je w sposób naturalny.

Po analizie wyników diagnozy pogłębionej naszej szkoły, uwzględniając potrzeby uczniów o zróżnicowanych potrzebach edukacyjnych, nauczycieli oraz rodziców podjęto następujące działania.

  1. 11.2021 r. oraz 19.11.2021 r. uczniowie klas: 1Ta i 1k uczestniczyli w warsztatach pt. „Jak osoba ze spektrum autyzmu odbiera świat?”. Celem zajęć było zapoznanie uczniów z zachowaniami i reakcjami kolegów z autyzmem, kształtowanie postawy akceptacji i tolerancji wobec odmienności i różnorodności związanej z tą przypadłością. Zajęcia edukacyjno-informacyjne przeprowadziły specjalistki SCWEW – nauczycielki pracujące na co dzień z dziećmi i młodzieżą ze spektrum autyzmu: Pani dr Sylwia Przybylińska oraz Pani Ewelina Tarkowska z Zespołu Placówek Edukacyjnych. Młodzież oraz nauczyciele mieli możliwość, choć na chwilę wejść w świat ucznia z autyzmem, zrozumieć jego odmienny sposób odbierania bodźców sensorycznych. Uczestnicy warsztatów mogli na własnej skórze doświadczyć, jak zaburzenia ze spektrum autyzmu wprowadzają zmysły w błąd. Było to niezwykle cenne doświadczenie szczególnie dla nauczycieli z punktu widzenia organizacji przestrzeni edukacyjnej w klasie zróżnicowanej.

 

Link do wydarzenia:

 

  1. Opracowano listę potrzebnego, specjalistycznego sprzętu ułatwiającego funkcjonowanie ucznia o zróżnicowanych potrzebach edukacyjnych w naszej szkole oraz usprawniającego pracę nauczycieli z danym uczniem. W ramach programu do naszej szkoły został wypożyczony następujący sprzęt specjalistyczny:
  • Monitor multimedialny
  • Przenośny skaner A4
  • Kamizelki i kołnierze obciążeniowe
  • Dyski sensoryczne (4 szt.)
  • Sensoryczne piłki ( 9 szt.)
  • Ósemka manipulacyjna (4 szt.)
  1. Zorganizowane zostały konsultacje indywidualne na temat edukacji włączającej, współpracy z SCWEW, tworzenia indywidualnych programów edukacyjnoterapeutycznych dla uczniów z niepełnosprawnościami w których uczestniczyła dyrektor szkoły Pani Małgorzata Świech – Twarowska, koordynator ds. edukacji włączającej i współpracy ze SCWEW Pani Wioletta Rutkowska, psycholog Pani Agnieszka Klejbach.
  1. 10.2021 r. podczas zebrania Rady Pedagogicznej, dzięki wsparciu SCWEW nauczyciele naszej szkoły mieli możliwość spotkania on-line z prawnikiem – panią adwokat Moniką Gołotą – w zakresie odpowiedzialności cywilnej nauczycieli w sytuacjach kryzysowych. Podczas rozmowy pani adwokat w jasny i przyjazny sposób wyjaśniła kadrze pedagogicznej zakres obowiązków i odpowiedzialności nauczycieli w świetle prawa. Podczas konsultacji mieliśmy możliwość zadawania pytań dotyczących odpowiedzialności w konkretnych sytuacjach w szkole i poza nią. Większa świadomość nauczycieli wpływa na poczucie bezpieczeństwa, a tym samym na efektywność podejmowanych przez nas działań wychowawczych, profilaktycznych i dydaktycznych.
  1. 12.2021 r. nauczyciele naszej szkoły wchodzący w skład Zespołu ds. Edukacji Włączającej i Współpracy z SCWEW uczestniczyli wspólnie z nauczycielami LO nr 5 w Olsztynie w spotkaniu konsularnym w Zespole Placówek Edukacyjnych. Podczas spotkania nauczyciele w przyjaznej i otwartej atmosferze wymieniali się własnymi doświadczeniami związanymi z organizacją procesu edukacyjnego w zróżnicowanej klasie oraz w pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Specjaliści SCWEW odpowiadali na wszelkie pytania zainteresowanych nauczycieli, udzielali wskazówek oraz dzielili się własnymi sposobami dostosowywania wymagań edukacyjnych do potrzeb ucznia.
  1. 12.2021 r. odbyło się spotkanie on-line ze specjalistami SCWEW, w którym uczestniczyli wybrani nauczyciele naszej szkoły. Podczas spotkania konsultacyjnego specjaliści z ZPE w Olsztynie podzielili się swoimi doświadczeniami podczas opracowania IPET i WOPFU.

 Wnioski wynikające z pracy w I semestrze roku szkolnego 2021/2022.

  • Wszystkie zaplanowane działania w I semestrze zostały zrealizowane (które obejmowały I i II etap trwania projektu).
  • Nauczyciele deklarują otwartość i chęć do współpracy oraz międzyszkolnej wymiany doświadczeń.
  • Nauczyciele mają potrzebę udziału w szkoleniach/warsztatach dotyczących uzyskania/ ugruntowania wiedzy nt. pracy z uczniem ze zróżnicowanymi potrzebami, pracy z rodzicem wymagającym wsparcia z związku z niepełnosprawnością dziecka.

 Rekomendacje do pracy w II semestrze roku szkolnego 2021/2022.

  • Zorganizowanie konsultacji mających na celu podniesienie kompetencji w zakresie efektywnego wykorzystania sprzętu specjalistycznego i pomocy dydaktycznych przez nauczycieli.
  • Zorganizowanie Rady szkoleniowej prowadzonej przez SCWEW na temat: „Wsparcia ucznia z zespołem Aspergera oraz z lekkim upośledzeniem umysłowym” – podniesienie kompetencji nauczycieli.
  • Konsultacje kadry pedagogicznej w zakresie pracy z uczniem o obniżonych możliwościach intelektualnych, upośledzeniu umysłowym w stopniu lekkim.
  • Zwiększenie współpracy z Zespołem Placówek Edukacyjnych dot. wymiany doświadczeń w pracy z uczniami o zróżnicowanych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych. Obserwacja zajęć modelowych prowadzonych przez specjalistów, nauczycieli ZPE. Dzięki tym działaniom nasi uczniowie będą mogli uczestniczyć w zajęciach specjalistycznych i korzystać z zasobów szkół specjalnych.
  • Prowadzenie lekcji otwartych przez nauczycieli ZSGS w obecności specjalisty tzw. superwizje wspierające.
  • Zapewnienie wszystkim uczniom możliwości pełnego rozwoju z uwzględnieniem ich indywidualnych potrzeb i możliwości.
  • Zorganizowanie wsparcia dla rodziców uczniów ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi.

Przygotowała  Katarzyna Tunkiewicz

 

Członkowie Zespołu:

  • Wicedyrektor Wioletta Rutkowska – Koordynator ds. edukacji włączającej i współpracy z SCWEW
  • Katarzyna Tunkiewicz – przewodnicząca zespołu, Agnieszka Klejbach, Beata Borucka, Anna Deptuła, Marta Czajkowska, Sylwia Olbryś.

Projekty Unijne

Gotowi na sukces - wzrost kompetencji zawodowych w ramach mobilności międzynarodowej - Projekt FERS

Gotowi na sukces

Eko Smaki

Eko Smaki

Pilotażowe wdrożenie modelu SCWEW

Pilotażowe wdrożenie modelu SCWEW

„Profilaktyka na miarę”

Szkoła Promująca Zdrowie

Szkoła Promująca Zdrowie

Poznaj Gastronomik



Skip to content