Centrum Szkoleniowo-Doradcze LIDER z Olsztyna w okresie 01.04.2011 – 31.07.2012 realizuje projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (Poddziałanie 3.4.3 PO KL) zatytułowany: „Lider kształcenia zawodowego”. Jego głównym działaniem jest organizacja praktyk zawodowych dla nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz instruktorów praktycznej nauki zawodu kształcących w przedmiotach związanych z branżami:
– rolno-spożywczą i gastronomiczną,
– elektrotechniczną,
– budowlaną,
– meblarską.
Ideą przewodnią projektu jest „oderwanie” nauczycieli od podręczników i codziennych zajęć na kilka dni i umożliwienie im w tym czasie zapoznania się z faktycznym wykonawstwem. Miejscem realizacji praktyk są aktywnie działające na rynku pracy przedsiębiorstwa związane z poszczególnymi, wymienionymi powyżej branżami.
Praktyki podzielone zostały na dwa bloki, każdy po 5 dni roboczych, w trakcie których uczestnicy otrzymują okazję zapoznania się ze specyfiką pracy dwóch przedsiębiorstw. Aby udział w praktykach osiągnął zamierzony efekt postanowiliśmy dać uczestnikom szansę samodzielnego wskazania firm, które pragnęliby odwiedzić.
Początkowo obszar realizacji projektu obejmował jedynie województwo warmińsko-mazurskie, jednakże już w trakcie rekrutacji, podczas licznych rozmów z kandydatami do odbycia praktyk, postanowiliśmy rozszerzyć go na cały kraj. W ten sposób automatycznie zwiększyła się liczba przedsiębiorstw, które nauczyciele mogą zaproponować.
W okresie początkowym realizacji projektu, równolegle do trwającej wówczas rekrutacji, odbywały się posiedzenia Paneli Ekspertów, podczas których przedstawiciele Kuratorium Oświaty, pracownicy uczelni wyższych oraz metodycy, a także sami nauczyciele i przedsiębiorcy opracowali przykładowe programy planowanych praktyk. Przykładowe, ponieważ już po pierwszych wizytach w zakładach pracy jasnym stało się, iż program praktyki każdorazowo musi zostać opracowany indywidualnie. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki przedsiębiorstw, gdzie w zależności od rozmiarów zakładów i stosowanych w nich technik i technologii, proces produkcji znacznie różni się nawet w obrębie jednej branży.
Postawiliśmy zatem na elastyczność, umożliwiając nauczycielom i instruktorom samodzielne wskazanie miejsc i zakresu praktyk. Znajdując się w ostatecznej fazie projektu z dumą możemy przyznać, iż było to słuszne posunięcie, czego najlepszym wyznacznikiem jest satysfakcja samych praktykantów.
Przedsiębiorstwa zaangażowane w realizację praktyk dla nauczycieli przedmiotów zawodowych i instruktorów praktycznej nauki zawodu z branży gastronomicznej:
I. HOTELE:
1. Anek-Tour s.j.,
Hotel Anek, Ul. Roosevelta 25a, 11-700 Mrągowo
Szef kuchni: Rafał Jurowski
2. Bryza Sp. z o.o.,
ul. Międzymorze 2, 84-141 Jurata
Szef kuchni: Andrzej Bałdyga
3. Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie Sp. z o.o.,
Wysoka Wieś 22, 14-100 Ostróda
Szef kuchni: Michał Mamorski
4. „HOREST” Sp. z o.o., Hotel DYPLOMAT,
ul, Dąbrowszczaków 28, 10-540 Olsztyn
Szef kuchni: Marcin Chojecki
5. Condohotels Management Sp. z o.o. Hotel Platinum,
ul. Wyszyńskiego 11A, 14-100 Ostróda
Szef kuchni: Przemysław Langowski
II. RESTAURACJE
6. Restauracja Gardenia,
ul. Żołnierska 4, 10-557 Olsztyn
Szef kuchni: Wojciech Strzelec
7. „Karczma Jana” Szwejk i Wspólnicy s.j.,
ul. Kołłątaja 11, 10-900 Olsztyn
Szef kuchni: Andrzej Zielaskiewicz
III. ZAKŁADY CUKIERNICZE
8. Berliński Zakład Cukierniczo-Piekarniczy Piotr Berliński,
Ul. Chopina 5, 19-300 Ełk
9. Zakład Cukierniczo-Gastronomiczny Karmelek,
ul. Bahrkego 5, 19-300 Ełk
10. IRMAG Sp.j. Szczepańska Irena, Klinicka Magdalena, Szczepański Jarosław,
ul. Władysława Asta 7, 14-260 Lubawa
IV. PRZEDSIĘBIORSTWA AGROTURYSTYCZNE
11. Gospodarstwo Agroturystyczne i Ekofarma „Vitalis” Tadeusz Kawa,
Zastawno 37, 14-420 Młynary
12. FHP PAK, Osada Karbówko,
Elgiszewo 37, 87-408 Ciechocin