30 maja 2015 r. w Akademii Efektywnej Przedsiębiorczości MAKRO w Warszawie odbył się finał IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla średnich szkół gastronomicznych na najlepszy przepis kulinarny wykorzystujący produkty zarejestrowane lub aplikujące o rejestrację jako Chroniona Nazwa Pochodzenia (ChNP), Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG) i Gwarantowana Tradycyjna Specjalność (GTS). Pomysłodawcą i organizatorem konkursu było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Celem konkursu była popularyzacja oraz rozpowszechnianie wiedzy na temat produktów regionalnych i tradycyjnych, zarejestrowanych w unijnym systemie Chronionych Nazw Pochodzenia, Chronionych Oznaczeń Geograficznych oraz Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności.
Konkurs miał charakter dwuetapowy. W pierwszym komisja konkursowa oceniała przesłane ze szkół zgłoszenia zawierające autorskie przepisy na potrawy wykorzystujące zarejestrowane w UE produkty regionalne i tradycyjne. Na konkurs wpłynęło 77 zgłoszeń spełniających wymagania formalne. Specjalnie powołana komisja konkursowa wyłoniła 10 najlepszych przepisów kulinarnych. Wśród zakwalifikowanych do finału potraw znalazła się potrawa zgłoszona przez Zespół Szkół Gastronomiczno – Spożywczych w Olsztynie „Cielęcina z rogożą”, którą przygotowali Ida Popis i Piotr Kłosowski. Opiekowała się nimi p. Małgorzata Marciniec.
Drugi etap to finałowe potrawy przygotowane przez autorów 10 najlepszych przepisów. Oceniała je komisja konkursowa składająca się z przedstawicieli: Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz uznanych kucharzy, p. Jarosława Uścińskiego – prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierników oraz p. Piotra Szczygielskiego – członka Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierników.
Zgodnie z regulaminem konkursu, komisja oceniała potrawy na podstawie przyjętych kryteriów: pomysłowość i kreatywność przepisu, walory organoleptyczne, dobór składników, pracochłonność i prezentacja potrawy. Nad odpowiednim przygotowaniem m.in. stanowiska pracy, narzędzi, czystością pracy, dbałością o surowce, zachowaniem prawidłowych technik kulinarnych i procesów technologicznych czuwała 3-osobowa komisja techniczna.
Po naradzie komisji konkursowej oraz komisji technicznej ogłoszono i nagrodzono zwycięzców konkursu.
Zwyciężcami konkursu zostali:
I miejsce – Zespół Szkół Gastronomicznych z Wrocławia
II miejsce – Zespół Szkół Gastronomicznych nr 1 z Gorzowa Wielkopolskiego
III miejsce – Zespół Szkół Gastronomiczno – Spożywczych w Olsztynie
Jesteśmy dumni z zajęcia miejsca na podium w tak prestiżowym konkursie kulinarnym. Serdecznie gratulujemy naszym uczniom.
Po finale uczestnicy i goście degustowali polskie produkty wpisane do unijnych systemów jakości, m.in. cebularz lubelski, ser koryciński, kiełbasa Lisiecka, rogale świętomarcińskie oraz staropolskie miody pitne „Trójniak”.