W projekcie uczestniczą nauczyciele naszej szkoły: W. Bekiesza, J. Kowalska, M. Pachucka. Kuchnia staropolska, tradycyjna czy regionalna to marka, która przyciąga klientów, wzbudza zainteresowanie i kojarzy się z czymś pozytywnym. Mimo jej popularności solidna wiedza o polskiej tradycji kulinarnej jest bardzo ograniczona i często ogranicza się do kilku typowych, czasem zresztą mało tradycyjnych i mało polskich, potraw. Tymczasem sama orientacja w polskiej tradycji kulinarnej wymaga rozległej wiedzy o ogromnej ilości produktów oraz dań, ich regionalnym zróżnicowaniu i historii.
Wprowadzeniem do tej problematyki było pierwsze spotkanie w ramach projektu w Toruniu 24 sierpnia. Przygotował je ekspert kluczowy projektu prof. Jarosław Dumanowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który kieruje Centrum Badań nad Historią i Kulturą Wyżywienia. Na spotkaniu opracowano pilotażowy program 10-dniowych praktyk dla nauczycieli szkół gastronomicznych. Przygotowano także pokaz kulinarny i posiłek sporządzony według receptur z Compendium ferculorum albo zebrania potraw, najstarszej polskiej książki kucharskiej wydanej przez J. Dumanowskiego i M. Spychaj, jako pierwszy tom publikowanej przez Muzeum Pałac w Wilanowie serii „Monumenta Poloniae Culinaria” (Polskie Zabytki Kulinarne).
Uczestnicy projektu będą doskonalić swoje umiejętności praktyczne z zakresu dziedzictwa kulinarnego Polski w ramach 10-dniowych praktyk pod okiem profesjonalnych mistrzów sztuki kulinarnej. W ramach szkolenia uczestnicy będą mogli:
– zapoznać się z przepisami potraw regionalnych i tradycyjnych w powiązaniu z wątkiem żywieniowo – dietetycznym
– dokonać rekonstrukcji zapomnianych potraw historycznych i regionalnych,
– poznać bogactwo zapomnianych produktów, dawnych gatunków, odmian i ras użytkowanych kiedyś w kuchni staropolskiej
– poznać tradycyjne techniki kulinarne.
Praktyki odbędą się w miejscach (hotele, restauracje, itp.) promujących regionalne produkty żywnościowe na terenie całego kraju.
Od 21.01.2013 do 12.02.2013 nauczycielki z naszej szkoły: Anna Chodorowska, Danuta Komar, Małgorzata Marciniec wzięły udział w projekcie ,,Kucharz Doskonały”. Uczestniczki projektu odbyły 10-dniowe praktyki pod opieką mistrzów sztuki kulinarnej w gospodarstwie agroturystycznym w Sasku Małym. W ramach szkolenia poznały smak i zapach dawnej kuchni polskiej i odkryły tajniki technik kulinarnych minionych epok z wykorzystaniem tradycyjnych sprzętów.