Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego
Projekt ma charakter kompleksowy, obejmuje kilka form wsparcia: zajęcia dodatkowe, wyjazdy edukacyjne, praktyki i staże i jest zgodny z aktualnym programem rozwojowym szkoły m.in. przez motywowanie uczniów do nauki, rozwijanie ich predyspozycji, organizację zajęć pozalekcyjnych, praktyki w funkcjonujących przedsiębiorstwach.
Celem ogólnym projektu jest podniesienie jakości oferty kształcenia zawodowego Zespołu Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie dzięki kompleksowej realizacji programu rozwojowego szkoły w zakresie organizacji praktyk, staży i zajęć rozwijających kompetencje i umiejętności dla grupy 300 uczniów w roku szkolnym 2010/11. Wsparciem objętym zostanie technikum nr 5 i ZSZ nr 5 w Olsztynie i uczniowie tych szkół.
Cele szczegółowe:
– organizacja praktyk dla 300 uczniów, zainteresowanych nabyciem praktycznych umiejętności zawodowych
– organizacja wyjazdów edukacyjnych do zakładów pracy oraz na konkursy i wystawy gastronomiczne
– aktualizacja i dostosowanie programu rozwojowego do wymogów lokalowych rynku pracy jako efekt współpracy z pracodawcami
– wyposażenie szkoły w materiały dydaktyczne
– organizacja zajęć pozalekcyjnych ukierunkowanych na rozwój dodatkowych umiejętności w zakresie obsługi baru
– organizacja 2-tygpdniowych staży zawodowych dla 16 najlepszych uczniów.
Wsparciem w formie praktyk zawodowych zostanie objętych 300 uczniów.
Z uwagi na specyfikę w szkoleniu z praktycznej obsługi baru udział weźmie 24 pełnoletnich chętnych uczniów, natomiast w stażach letnich uczestniczyć będzie 16 najlepszych uczniów.
Współpraca z pracodawcami pozwoli na podniesienie jakości kształcenia zawodowego w zakresie umiejętności praktycznych, natomiast analiza modelu tej współpracy z perspektywy szkoły i przedsiębiorstwa przyczyni się do aktualizacji programu nauczania i lepszego dostosowania go do wymagań rynku pracy w kolejnych latach.
W ramach projektu uczniowie nasza szkoła pozyskała 42 zestawy noży kuchennych, 300 kompletów ubrań roboczych dla kucharzy i kelnerów a także dofinansowanie do wyjazdów edukacyjnych do zakładów pracy oraz na konkursy i wystawy gastronomiczne.
Projektodawca: TRISKELION
Okres realizacji: 1 października 2010 – 30 września 2011